serklaža

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako joj kasni menstruacija, nek napravi test. Trudnoća je moguća kod opetovanih odnosa koji uslijede jedan iza drugog.

roks777

Uradit ćemo,hvala.
Ali prije nego uradimo zanima me dali je to upala radi bola na dodir dole i peckanja tokom pokrenja,i da doživila je veliki stres,plakala je danima,te je jako bole jajnici,je li to može kumovati kašnjenju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može.

Maks2007

Postovani. U bolnicu dolazim u 21tt sa cerviksom 7mm. U 22tt serklaza, cerviks nestao vidio se vodenjak. Sav od pocetka slabo drzi i cijelo vrijeme sam u bolnici na mirovanju.Brisevi uredni. U 30tt sav popustio. Crp 87. Daju mi ampicilin koji i dalje primam Dobivam gusti zuti rastezljivi iscjedak u kojem je samo jednom bila nit krvi. Sele me u Petrovu. Sad sam 31+2. Beba po njihovom oko 1900. Otvoren prst prohodna do ovoja glavice. Plodna voda ne curi.Stavljena na tokolizu u predradaoni. Na odjelu mi dr daje geonistin vaginaletu i dopusta mi da se perem sto do sada nisam mogla. Ni prati se niti ista vaginalno stavljati. Mislite li da je to i redu? Strah me prati se i sve. Hvalam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je u redu. Terapija isto. Strogo mirujte i pokušajte izdržati barem do 34.tjedna u interesu djeteta. Nadamo se da to možete.

Ivcy1306

Postovani doktore, pisem vam ovdje da ne otvaram novu temu! Trenutno sam 32+2 tt te mi je 14.9.nakon obavljanja male nuzde na papiru se pojavila krv, zbog cega sam se isti dan javila svom ginekologu koji vodi trudnocu, napravio mi je pregled i ctg, rekao je da sam zatvorena, da su bebini otkucaji u redu medjutim dao mi je i uputnicu za ob karlovac, isti dan sam se tamo javila gdje me pregledala druga doktorica i ona u nalazu pisala ovako: u spekulima u rodnici smedja sekrecija, portio 1/2 clanka, ck prohodan tijesno za 1 prst do ovoja i glavice koja je mobila na ulazu zdjelice, ne forsiram. Uterus normotonican, ctg reaktivan, undulatoran, tf 145/min, ne registrira trudove.
Uzv: BPD 83 (33+5), FL 62 (31+6), AC 277 (31+5) , kcs poz.TT 1950g, Posteljica straga, uredna. Uredna kolicina plodne vode.
Zadrzana sam dva dana u bolnici, drugi dan pri otpustu pise ovako: uterus normotonican, portio 1/2clanka. Ck prohodan tijesno za 1prst do ovoja i glavice koja je priljubljena na ulazu zdjelice. Trudova nema.

S obzirom da nisam dobila nikakvu terapiju mene zanima koliko je stanje ozbiljno? Smijem li se kretati i sl? Molim vas pomoc, zbilja sam zabrinuta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz je malo uznapredovao s obzirom na dob trudnoće. Potrebno je svakako strogo mirovanje još 2 tjedna uz uzimanje Normabela i Magnezija.

Ivcy1306

Koja je vasa doza za normabele i magnezij jer mi nista nisu doktori napomenuli i rekli?
Hvala vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normabel 2mg pp, a magnezij 2x1 od 375 mgr.

zana lara

Postovani ,u 14nedelji sam trudnoce i juce sam imala pregled kod dr i na nalazu pise cerviks dug 1,5 srednje cvrst,VU zatvoreno.Dr nije nista komentarisala dato stanje iako sam joj rekla da osjecam neugodu sa lijeve donje strane stomaka,jedino sto je spomenila je to da bol je mozda zbog rane koje imam na grlicu.Da je potrebno da pocnem mirovati s obzirom da je grlic 1,5?Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Opstetrički nalaz vam je uredan. Ne treba mirovanje.

watbywbarif

Poštovani, došla sam u bolnicu u 19tt, sat vremena prije dolaska mi je curila plodna voda, dijagnoza je potpun nedostatak plodne vode (anhidramnij). Kolika je vjerojatnost da membrane zacijele i voda prestane curit? Kakva je vjerojatnost uspiješnog nastavka trudnoće sa takvom dijagnozom? Kakve su opcije i preporuke. Do sada je sve bilo u redu, svi nalazi normalni. Zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko je dijagnosticiran anhidramnij u 19. tjednu trudnoće, šanse da se trudnoća održi su, na žalost male. Sada treba učiniti kompletnu obradu da se ustanovi uzrok nedostatka polodove vode kojih može biti više: od prsnuća vodenjaka, preko bolesti bubrega i urotrakta do nekih sindroma

Anazenjs

Poštovani,
Prošle godine sam, u 34-oj godini, tokom prve trudnoće, u 19-oj sedmici, imala pobačaj. S obzirom na okolnosti i preglede, doktor smatra da je uzrok slabost grlića.
Kakvi su izgledi da uz serklaž i mirovanje narednu trudnoću iznesem do kraja? I da li postoji još nešto što bi mi preporučiili? Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kako imate rizik od insuficijencije cerviksa, u trudnoći bi se vrat maternice trebao serijski nadzirati transvaginalnim ultrazvukom. Prema tome može se odlučiti da li će biti potrebna serklaža ili upotreba vaginalnog progesterona da bi se smanjio rizik od prijevremenog porođaja. Nema razloga da uz redovite kontrole ne iznesete trudnoću do termina.

Anazenjs

Poštovani,

Molim Vas da mi protumačite ovaj dio ginekološkog nalaza: PVU edematozan mukoznopurlentno cervikalni fluor, te palpatorni nalaz uredan.
I da li je preporučjivo raditi ove mikrobiološke obrade grlića materice (Aerobi anaerobi, Micoplasma H, Ureaplasma U Chlamidia trahomatis) s obzirom da sam u 6. sedmici trudnoće? Vaši odgovori mi puno znače, hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalaz je uredan, a cervikalne briseve je preporučljivo uraditi.

Anazenjs

Poštovani,
da li je sigurno raditi vježbe disanja u okviru škole za trudnice, s obzirom da mi je preventivno urađen serklaž zbog prethodnog pobačaja nastalog radi slabosti grlića? I da li je preporučljivo raditi Kegelove vježbe? Hvala puno. Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete raditi i vježbe disanja i Kegelove vježbe.

Kiryy

Postovani,

Prije mjesec dana sam u 22+1 imala sponatani pobacaj zbog otvaranja grlica i prolapsa vodenjaka u rodnicu. Hospitalizirana sam u 21+3 no serklaz se nije stigao izvrsiti zbog cekanja nalaza brisa (koji su dosli uredni kao i urinokultura). U 22 tj zapocinju kontrakcije unatoc tokolizi 24 h dnevno i porod nastupa u 22+1. Svi phd nalazi za bebu su uredni, takodjer je rodjena ziva. Sto se posteljice tice, dominantan nalaz je izrazita tromboza u krvnim zilama decidue uz preporuku da se iskljuci trombofilija. Nalaz krvi za tromb je ljedeci: faktor 5 i 2 su normalni tip gena, mthfr normalni tip gena, pai 1-insercijsko delacijski (4g/5g), ace-insercijski (II).
Molim vas osvrt na nalaz krvi za tromb, da li je to uzrok pobacaja i da li je iduci put potrebna terapija heparinom??
Takodjer, smatrate li u protivnom da je uzrok pobacaja inkompetencija grlica (pred 7 god radjen mi je LETZ u dva navrata zbog CIN 2 s biopsije)?
Doktor mi je svakako kod iduce trudnoce predlozio preventivni serklaz obzirom smatra da je grlic uzrok abortusa. Molim vas,ukoliko se postavi preventivni serklaz uz strogo mirovanje i odredjenu terapiju,kolika je mogucnost izbosenja trudnoce do kraja (ili bar 34 tj kada su sanse za bebu velike)??
Naime,cini mi se da mladje generacije ginekologa imaju misljenje kako serklaz nema ucinka vec se treba mirovati i po njihovom molit Bogu...

Hvala na odgovoru i isprike na opseznom postu