Trombofilija i trudnoća

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba heparin.

KIKICARI

Poštovani,
imala sam 2 spontana pobačaja. 2013. godine u 9-om tjednu i u 04.mjesecu 2015. u 17-om tjednu trudnoće zbog prsnuća plodnih ovoja.
Papa test je uredan, bris cerviksa je uredan.
Upućena sam raditi pretrage za trombofiliju.
Nalaz kaze:
V Leiden- normalan tip
II- protrombin - normalan tip
MTHFR(C677T) - heterozigot
PAI-1 (4G/5G) - homozigot 4G

Dali je trombofilija uzrok spontanih pobačaja i koja je Vaša preporuka za daljnju terapiju?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije trombofilija.Obrađujte se dalje i učinite i ostale pretrage koje se rade kod habitualnih pobačaja.

Anap2008

Postovani,
Radila sam pretrage za trombofiliju nakon spontanog pobacaja u 13 tjednu trudnoce nalaz glasi ovako.
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
Homozigotni mutirani tip gena (TT)
Insercijski i genotip (5G/5G)
Delecijski genotip (II)

I nalazi koagulacije
Antitrombin 0.79
Lupus koagulant 0.87
LA 1. 32.25
Protein c. 0.74
Protein s 0.54

Ako mi mozete protumacit nalaze bila bi zahvalna happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su vam nalazi.

Anap2008

Postovani
Radila sam nalaze na trombofiliju i koagulaciju pa bi volila da mi date svoje misljenje..
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
Homozigotni mutirani tip gena (TT)
Insercijski i genotip (5G/5G)
Delecijski genotip (II)

Koagulacija
Antitrombin 0.79
Lupus antikoagulant 0.87
La 1 32.25
Protein C 0.74
Protein S 0.54

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

kikoneni

Postovani doktore,

nalazi na trombofiliju su sledeci:
FV leiden normalan,
FV R2 heterozigotna mutacija
Faktor II normalan
MTHFR C677T normalan
MTHFR A1298G homozigotna mutacija
FVIII normalan
PAI-1 4G/5G heterozigotna mutacija
EPRC A1/A1/H1/H1/ normalan
Da li je potrebno uzimati terapiju s obzirom na 2 prethodna pobacaja. Ostali nalazi kao sto su cervikalni brisevi, nalazi krvi, stitne zlijezde, ultrazvuk abdomena, TORCH nalazi imunoloske analize su u redu.

Hvala unaprijed.
S postovanjem
Sanja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, nužna bi bila heparinska profilaksa u idućoj trudnoći.

wanta

Poštovani doktore,

imala sam dva spontana pobačaja 20014 i 2015 s 11+3 i 11+4 tjedana.
Radila sam pretrage za trombofiliju i nalazi su sljedeći:

Protrombinsko vrijeme (PV): 1,33 1, Protrombinsko vrijeme (PV): 0,83 INR
Fibrinogen: 3,4 g/L
Trombinsko vrijeme (TV): 17,3 S
Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme-omjer (APTV-R): 0,94 R
Antitrombin III (AT III): 0,99 1
D-dimeri: 476 μg/L
Eritrociti: 4,47x10^12/L
Hemoglobin: 135 g/L
Hematokrit: 0,399 L/L
MCV: 89,2 fL
MCH: 30,1 pg
MCHC: 337 g/L
Leukociti: 4,6x10^9L
Trombociti: 194x10^9/L
APC rezistencija (Protein C global):0,55 NR
Protein C: 0,94 1
Protein S Ac: 0,34 1
Lupus antikoagulant (LAC): neg arb. jed.
Inhibitor aktivatora plazminogena (PAI): 1,7 KIU/L
Kardiolipinska protutijela IgM; 1,1
Kardiolipinska protutijela IgG; 1,0
Anti ß2 GP I: 5,8 U/ml
Faktor V Leiden (G 1691 A mutacija): heterozigot
Protrombin (G 20210 A mutacija): nema mutacije
MTHFR (C 677 T mutacija): nema mutacije
PAI - 1 4G alel: 4G/4G

Jako bih cijenila vaše mišljenje da li je potreban heparin i kad bi se trebao uvesti u trudnoću.
Hvala vam unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne treba heparinska profilaksa

jelenaradic

Najljubaznije Vas molim za odogovror.

Imala sam spontani u sedmoj nedelji. Trudnoca se jednostavno ugasila i morala sam ici na kiretazu.
Zelim raditi detaljne analize pre sledece trudnoce kako bih sto je moguce vise uticala da ne dodje slucajno do istoga.

Stoga Vas molim da mi protumacite nalaz reci mi ukoliko je potrebno uraditi detaljnije analize vezane za trombofiliju.
Parcijalno tromboplastinsko vreme-ptt - 32
Protrombijsko vreme - pt- 14.6 sek, 89%, INR 1.07
APTT- 32.0s 1.07R
FIB 2.91g/L

Unapred zahvalna!

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je koagulogram a ne testovi trombofilije.

leiden78

Poštovani doktore,

prošle godine sam imala jedan missed ab. u 7tt. Sada sam u 19tt (IVF) i za sada je uredna trudnoća u pitanju. Moj doktor smatra da nema potrebe da radim test na trombofiliju, ali ja želim da isključim i taj problem, pa me zanima koje je testove potrebno uraditi da bi se eventualno detektovala urođena ili stečena trombofilija?

U laboratoriji su mi rekli da pod testom na trombofiliju rade Faktor II, Faktor V Leiden i MTHFR, ali da li je to dovoljno? Šta ako je u pitanju stečena trombofilija? Čitala sam da je potrebno uraditi i homocistein, Faktor XIII, PAI, Lupus antikoagulant, Antikardiolipinska antitijela, proteine c i s, D-dimere, INR i još masu nekih testova... Obzirom da bi ovo sve zajedno koštalo i više od 600EUR, zamolila bih vas da mi ukoliko je moguće, napišete šta je od ovoga tačno zaista potrebno uraditi?

Hvala unaprijed.

Srdačan pozdrav,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite sve navedene testove. No ja isto ne vidim razloga zašto bi to sve radili. Jedan spontani pobačaj svakako nije indikacija.

Twilight1

Poštovani doktore,

stigli su mi nalazi na trombofiliju, pa vas molim da mi kažete da li mi je potrebna heparinska terapija ili je dovoljno da ostanem na 100mg Aspirin protect dnevno koji trenutno i koristim. Sada sam u 5. mjesecu posve uredne IVF trudnoće sa urednim nalazima krvne slike, a nalaz na trombofiliju sam radila zbog missed ab. koji sam imala prošle godine na samom početku trudnoće.

Nalazi:
PAI 1 - polimorfizam - Homozigot 4G/4G
Faktor XIII - 65 (ref. vrijednosti 60-125%)
HOMOCISTEIN - 5,8 (ref. vrijednosti <12 mol/l)
LUPUSANTIKOAGULANS: PTT - 42,8 (ref.vrijednosti <40 sec); PTT KAOLIN - 37,6 (ref. vrijednosti 24-33 sec); dokaz inhibitora preko PTT-a - NEGATIVAN; Lupus antikoagulans DRVVT RATIO LA 1/LA2 - 0,9 (ref.vrijednosti <1,2). INTERPRETACIJA: LA nije dokazan
PROTEIN C - 98 (ref.vrijednosti 60-140%)
PROTEIN S AKTIVNOST - 61 (ref.vrijednosti 50-120%)
PROTEIN S SLOBODNI - 75 (ref. vrijednost 70-130%)
MTHFR MUTACIJA: C677T mutacija - heterozigotna mutacija, A1298C mutacija - heterozigotna mutacija
FAKTOR II - NEMA DEFEKTA
FAKTOR V LEIDEN - NEMA DEFEKTA
ANTIFOSFOLIPIDNA ANTITIJELA: CARDIOLIPIN AT - IgG 0,5; IgM <0,8
BETA 2 GLIKOPROTEIN AT: IgG <0,6; IgM <2,9

Hvala unaprijed.

Twilight1

Zaboravih još napisati
D-DIMER 0,145 (ref.vrijendosti <0,5)
INR - 1,09

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trombofiliji.