trudnica

fiona1234

Poštovani, molim tumačenje nalaza spolnih hormona koje sam radila 3. DC. Imam 36 godina.

LH – 3,1 lU/L
FSH – 6,0 lU/L
Estradiol – 212 pmol/L
Testosteron ukupni – 1,3 nmol/L
Testosteron slobodni – 1,0 %
SHBG – 76 nmol/L
DHEA-S – 6,43 micro mol/L
Prolaktin – 569 mlU/L
Prolaktin nakon taloženja – 344 mlU/L
Androstendion – 9,48 nmol/L
AMH hormon – 14,0 pmol/L

S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su.

ivana91

postovani,
zadnja menstruacija je bila 2.2.
ovulacija je bila 14.2
odnos sam imala 11.2(nezasticeni) a drugi je bio 13.3(zasticen ali je kondom pukao i malo je ejakulirao u mene)
mene sada zanima,posto je trudnoca nastala,sada je 5+3 dana od kojeg odnosa je doslo do zaceca

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mogu znati. Trudnoća se vodi od prvog dana zadnje menstruacije.

miki 5

poštovani,

imam pitanje, trudna sam 7 tjedana, par dana me jako boli želudac.
Da li je to normalno u trudnoći, danas sam bila kod doktora opće prakse, on kaže da je to nešto veano sa gastritism, da mi smetaju neke namirnice, da moram paziti šta jedem itd.
Ali čitala sam nešto i helio bakteriji...
Molim Vas za pomoć i savjet kako stabilizirati situaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Česte su smetnje poput vaših u ranoj trudnoći. Obratite se obiteljskom liječniku za pomoć( antacidi)

fiona1234

Poštovani, prethodno sam Vam poslala vrijednosti spolnih hormona 3. DC i rekli ste da je nalaz uredan. Radila sam progesteron 21. DC koji iznosi 93,8 nmol/L. U siječnju sam radila progesteron 23. DC, kada sam bila trudna (nakon toga spontani) i iznosio je 29,3 nmo/L. Radi ponavljanih spontanih pobačaja liječnik mi je propisao Andol 100 1x1 (nakon potvrđivanja trudnoće Heparin) i Utrogestan 3x2 vaginalno od 16. do 28. DC i 28. DC vaditi beta HCG. Da li je to adekvatna terapija i za koliko dana treba doći mjesečnica nakon prestanka stavljanja Utrogestana? Kad se najranije može vaditi beta (ako slučajno 28. DC padne vikend)?

S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Beta hcg u vrijeme očekivane menstruacije. Terapiju ne bih komentirao. Obradite se u smislu trombofilije, hormona štitnjače, speriograma. Spolni hormoni su vam uredni.

fiona1234

Poštovani, obrada nakon ponavljanih pobačaja:

testovi trombofilije
FV – u uzorku nije dokazan FV Leiden c.1691G>A, p.Arg534GIN
FII – u uzorku nije dokazan FII20210A c,*97G>A
PV - 1,04 (ref >0,70)
APV - 27,0 (ref 24,0-33,0)
fibrinogen - 3,4 (ref 1,8-4,1)
antitrombin aktivnost - 100,6% (ref 75,0-125,0)
Protein C aktivnost - 81,0 (ref 70,0-140,0)
Protein S aktivnost - 98,4 (ref 48,0-120,0)
lupus antikoagulant - negativan

MTHFR
GENOTIP C677T:CC
GENOTIP A1298C: AC
Analizom DNA utvrđen je homozigot (CC) za polimorfizam C667TT i heterozigot (AC) za polimorfizam A1298C
PAI-1 (4G/5G) – homozigot 5G
D-dimeri – 0,18 (ref 0-0,50)
antifosfolipidna antitijela
aCl – IgG -10 slabo pozitivno (ref <10)
aCl – IgM-14 slabo pozitivno (ref <10)

TORCH uredan, spermiogram uredan, spolni hormoni uredni, inzullinska rezistencija - uredno
Imam hipotireozu i na terapiji sam Euthyroxa. Redovito se kontroliram kod endokrinologa.

Nakon tih svih pretraga mi je liječnik prepisao Andol 100 1x1 (nakon potvrđivanja trudnoće Heparin) i od 16. do 28. DC Utrogestan 3x2, te 28. DC vaditi beta HCG. Andol sam počela piti ali se bojim da mi Utrogestan ne poremeti redoviti ciklus. Da li je potreban Utrogestan?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće vam poremetiti ciklus, naprotiv. Slobodno ga uzimajte.