Duphaston i krvarenje

Jaya

Dobar dan!
Evo jutros sam bila kod doktora pa me zanima i Vaše mišljenje.

Menstruacija, nakon duphastona, je stigla 2 dana iza zadnje tablete. Trajala je 4 dana, ne previše obilna (prva dva dana malo grčenje i klasičnog intenziteta, kao i uvijek, 3 i 4-ti dan laganije). Danas je 5-ti i nema ništa.

Doktor nije ponovio pregled UZV, niti ikakav. Nije mi produžio terapiju duphastonima kako ste Vi predložili. Naime, savjetuje odstraniti polipe histeoskopijom (piše ablacija polipa). Dijagnoza je: Polypus corporis uteri. Jedan je veličine 13x7 mm, a drugi 11x10 mm. Kaže da nije hitno ali da planiram na jesen..

Moje pitanje je, da li Vi mislite da treba produžiti terapiju Duphastonima? Čitala sam da polipi mogu "izaći" i putem menstruacije..
Šta mislite o čajevima i alternativnoj medicini, da li da pokušam koji mjesec sa time pa da se onda odlučim za operaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, Duphaston svakako možete uzimati. S obzirom na polipe endometrija svakako bih se složio sa vašim liječnikom, da je potrebno napraviti histeroskopsku ablaciju polipa endometrija. Gotovo je nikakva šansa da se izljušte menstruacijom.

Jaya

Koja je onda svrha duphastona u ovom slučaju? I tako nisam dobila recept za njih..
Gdje mogu obaviti taj zahvat osim u bolnicama? Koliko se ostaje u bolnici?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, sa Duphastonom ćete umanjiti bolnost i obilnost menstruacije.
Zahvat možete obaviti jedino u bolnici. Nakon zahvata ostajete u bolnici dan-dva.

Toxy

Poštovani, mjesečnice mi inače dolaze od 21. do 25. u mjesecu, ali sam 19.6. imala obilno krvarenje popraćeno ugrušcima, koje je pri završetku dana prestalo. bila sam kod gin. na pregledu i unutarnjem ultrazvuku, sve je uredno osim zadebljanja sluznice. Gin. mi je propisao Duphaston 2x1 od 15 do 20 dana ciklusa. Brojim dane od 19.6. kad je bilo to zadnje krvarenje pa sam počela piti 3.7. Međutim, toga dana se pojavio smeđi iscjedak koji me nije toliko zabrinulo, jer se svako malo pojavljuje, ali evo danas je 4 dan kako pijem tablete, a krvarenje se pojačalo sa istim simptomima kao i kod mjesečnice. Zanima me vaše mišljenje, što napraviti: da prestanem koristiti tablete, pa da početak brojanja uzmem taj 3.7. ? Dali se smije uopće piti tako tablete na malo vremensko razdoblje?
Hvala!

Toxy

pardon, od 15 do 25 dana ciklusa

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, bili ste na pregledu i ultrazvuku. Nemate razloga sumnjati u terapiju koju vam je propisao kolega. Čini mi se u redu.

Toxy

poštovani, ne sumnjam u to. Problem je u tome što me je strah da sam počela piti tablete u krivo vrijeme, jer ih ja sada pijem, a istovremeno i krvarim te imam bolove. Htjela sam odgovor da prestanem piti ili da nastavim. Ponavljam, imala sam jako obilnu mjesečnicu samo jedan dan 19.6. + 15 dana (brojanje) = 3.7. od tada pijem tablete, očito da toga dana (19.6.) nije bila mjesečnica, već da je počela prije 4 dana baš kada pijem tablete. Popila sam ih 7 za sada.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete i prekinuti uzimati ih, te se sutra javite na uzv pregled. Teško mi je odgovoriti bez nalaza ultrazvuka, te mogu samo teoretizirati.

susannah222

Poštovani,
Imala sam blago krvarenje oko tjedan dana, odmah nakon menstruacije. Na ginekološkom pregledu dijagnosticirana mi je erozija i ektropija vrata maternice te polip na maternici. Ginekolog je rekao kako mi za krvarenje ne može ponuditi dovoljno dobro objašnjenje. Propisao je Duphaston, 2x1 dnevno 8 dana i 2x1 10 dana od 16. do 25. dana sljedećeg ciklusa. Rekao mi je da s terapijom trebam početi odmah pa sam prvu tabletu popila na 24. dan ciklusa.

Sad sam peti dan na Duphastonu i počela sam krvariti. Krv je najprije bila crvena, a sad već poprima smeđkastu boju.
Zanima me je li ovo krvarenje tek nuspojava Duphastona ili je započela menstruacija (danas je 29. dan ciklusa)? Nije mi jasno što se događa jer je ginekolog rekao da bi menstruacija trebala započeti tek nakon prestanka korištenja Duphastona.
Također, trebam li prestati uzimati Duphaston ili nastaviti s terapijom?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počela je menstruacija a sada već i završila. Prekinite s Duphastonom.
Idući ciklus uzimajte od 16.dana.

bananko716

Poštovani,
Na ginekološkom pregledu u 6. mjesecu (pregled je bio u drugoj polovici ciklusa) mi je nađen polip na maternici. Krajem mjeseca je pregled ponovjen u prvoj polovici ciklusa (tocnije 7. dan ciklusa) kada je ista dijagnoza potvrđena. Doktorica mi je propisala Duphaston, 2x1 tabletu od 16. do 25. dana ciklusa, slijedeća dva ciklusa nakon čega treba ponoviti UZV pregled. Ako polip još bude tamo preporučeno mi je napraviti histeroskopiju.
Da li je uopće moguće polip odstraniti hormonskom terapijom? Treba li polip uopće odstranjivati?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Terapija hormonima ga neće ukloniti. Mora se ukloniti ako je veći od 10 mm i ako raste i imate neuredna krvarenja.

Mv85

Poštovani.
Nedavno su mi dijagnosticirani policisticni jajnici,kako obzirom na dijagnozu nisam imala mjesecnice, svakih par mjeseci pila sam duphaston 3x1 da bi izazvala istu,
nakon zadnje terapije duphastonom dobila sam mjesecnicu treci prestanka uzimanja terapije, Mjesecnica je trajala oko 7 dana. Tri dana nakon prestanka mjesecnice pocelo je opet lagano krvarenje. Doktorica mi je ponovno prepisala duphaston 2x1 da pijem od 16. dana,, no od kako sam ocela sa terapijom krvarenje je postalo obilnije, kao pravo mentrualno. Dali je to normalno i dali bi trebala prestati sa terapijom i javiti se doktorici?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite se doktorici. Vjerovatno ste duphaston pili u krivo vrijeme. Svakako ako imate pcos bolje rješenje je oralna kontracepcija.

Mv85

Postovani,
Hvala na odgovoru. Kontaktirala sam telefonski doktoricu isti dan kad je krvarenje postalo kao menstrualno, rekla je da povecam dozu na 3x1 da bi zaustavila krvarenje, no situacija je i dalje ista.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam u čemu je problem.LP.

sunncanna

Postovanje,
zanima me da li dolaskom menstruacije treba prestati uzimati Duphaston?
Jucer sam pocela sa terapijom koja traje 5 dana, 2x1 , vec danas primjecujem sukrvicu da li ispiti terapiju do kraja ili pak prestati sa njom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prekinite s uzimanjem Duphastona sa prvim danom prave menstruacije a ne sa sukrvicom.

selmica1996

Zdravo!

Menstruaciju nisam imala od 10.05.2016. Otisla sam ginekologu i propisala mi je duphaston tablete uz pojacan prolaktin 724. 2x1 5 dana. Moje pitanje je, ako mi se pojavi krvarenje u toku tih 5 dana koristenja, da li cu ja nastaviti koristiti iako se pojavilo. Sta da radim ako ne dobijem poslije 5.-og dana koristenja, da li cu nastaviti koristiti i 6., 7. dan..