Duphaston i krvarenje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se pojavi krvarenje prestanete s uzimanjem.

miki2812

Pozdrav, imam 30 godina i jedno dijete. Već nekoliko mjeseci pokušavam ostati trudna, imam policistične jajnike, fsh mi je malo snižen pa mi je dr. dala da pijem duphaston 2*dnevno od 15-og dana ciklusa pa dok ne dobijem, inofolic prah i vitamine za trudnice. Prošli mjesec sam popila terapiju i dobila 16.11. Počela sam piti duphaston opet 15-og dana ciklusa da bih 21-i dan osjetila bol u lijevom jajniku i ujutro na papiru poslije male nužde trag krvave sluzi. 22 dan ciklusa poslije spolnog odnosa sam imala malo jače krvarenje koje se nastavilo i 23-i dan. Simptomi su slični menstruaciji ali je oskudnije krvarenje od menstruacije a obilnije nego Spotting krvarenje koje često imam sredinom ciklusa. Nastavilo se krvarenje i dalje. Jeli to prava menstruacija ili neko drugo krvarenje s obzirom da nikad u životu nisam dobila nakon 21 dan. Inače su mi ciklusi od 29-40 dana. Najčešće su oko 36 dana. Imam li razlog za zabrinutost?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test na trudnoću. Budući da pokušavate ostati trudna, možda se radilo o implantacijskom krvarenju.

miki2812

Poštovani, uradila sam test na trudnoću drugi dan krvarenja i bio je negativan. Koji su drugi mogući razlozi? Čula sam se s nekoliko ginekologa, svi tvrde drugačije, a nijedan nema termin da me primi na uzv.

miki2812

A krvarenje je i dalje prisutno, već četvrti dan.

Ivo Balenović, dr. med.

Bez ultrazvučnog pregleda ne mogu odgovoriti o čemu se radi. Potrebno je izmjeriti debljinu sluznice maternice i vidjeti da li na jajniku postoji predovulatorni folikul (jajna stanica koja će ovulirati) ili žuto tijelo (ono je dokaz ovulacije). Ili, eventualno odrediti razinu hormona progesterona. Prema tim nalazima može se zaključiti o kakvom se krvarenju radi.