23.09.2019. 19:0315.03.2012. 16:42
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Simptomatsko liječenje započinje odgovarajučim odmorom i spavanjem te redovitom tjelovježbom.
Ženama s primarnom dismenorejom treba objasniti da ne postoji nikakav podležeći ginekološki poremećaj.
Trajnu bol uslijed primarne ili sekundarne dismenoreje treba liječiti. Obično se započinje primjenom nesteroidnih protuupalnih lijekova poput ibuprofena, naproksena i mefenaminske kiseline, 24 do 48 sati prije krvarenja te se nastavlja tijekom 1 ili 2 dana nakon početka menstruacije.
Jednako tako, u ublažavanju boli, učinkovitom se pokazala i kombinacija nesteroidnih protuupalnih lijekova sa spazmoliticima poput drotaverina.
Ukoliko su ove mjere neučinkovite, savjetuje se spriječavanje ovulacije oralnim kontraceptivom s niskom dozom estrogena i progestina. Također, mogu se primjenjivati i druge hormonske terapije poput danazola, progestina i dr..
Mučninu i povraćanje može se olakšati antiemeticima, lijekovima protiv mučnine, no ovi simptomi obično nestaju i bez lijekova čim prestanu grčevi.
Liječenje sekundarne dismenoreje ovisi o njezinom uzroku. U nekim slučajevima kao što su endometrioza ili miomi u obzir dolazi i kirurško liječenje.
Ostali načini liječenja koji se mogu primjenjivati uključuju analgetike, TENS, akupunkturu, hipnozu i dr.
Dismenoreja ili bolna menstruacija (mjesečnica), koju karakteriziraju česti jaki i bolni grčevi tijekom menstruacije zbog abnormalnih kontrakcija maternice, najčešći je od svih ginekoloških poremećaja u žena. Valja spomenuti, da 2 do 29 posto žena s dismenorejom ima dovoljno ozbiljne simptome da ograniče njihovu svakodnevnu aktivnost.
Nova studija provedena na oko 3.000 žena pokazala je da prakticiranje prehrane koja je bogata željezom iz biljnih izvora, može ublažiti predmenstrualni sindrom (PMS).
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.