Ursodeoksikolna kiselina smanjuje težinu SARS-CoV-2 infekcije
Ursodeoksikolna kiselina (UDCA) povezana je sa smanjenjem SARS-CoV-2 infekcije i težine COVID-19 kod pacijenata s cirozom jetre, ukazuje nova studija.
Ursodeoksikolna kiselina (UDCA) povezana je sa smanjenjem SARS-CoV-2 infekcije i težine COVID-19 kod pacijenata s cirozom jetre, ukazuje nova studija.
Precizna i brza dijagnoza infekcije SARS-CoV-2 pokazala se ključnom u upravljanju s COVID-19. Brisevi sline i nosa neke su popularno korištene neinvazivne metode za testiranje infekcije, čime se omogućuje široko rasprostranjena aktivnost testiranja na COVID-19.
Pacijenti koji su bili hospitalizirani s teškim oblikom COVID-19 imaju trajne promjene u kolesterolu tri mjeseca nakon oporavka, pokazalo je novo istraživanje, što povećava njihov rizik od razvoja bolesti srca kasnije u životu.
Prema rezultatima nove studije, pokazalo se da je ukupni odgovor bolesnika s kroničnom bolešću jetre (CLD) na cjepiva protiv COVID-19 smanjen u bolesnika s cirozom jetre. Ovaj niži odgovor opaža se do šest mjeseci nakon cijepljenja s dvije doze mRNA cjepiva protiv COVID-19, no to ne smanjuje učinkovitost cjepiva.
Oštećenje organa postoji kod 59 posto osoba godinu dana nakon COVID-19, ukazuju rezultati nove studije. Nakon 6 i 12 mjeseci, ekstremni nedostatak zraka (38 i 30 posto), kognitivna disfunkcija (48 i 38 posto) i loša kvaliteta života povezana sa zdravljem (57 i 45 posto) bili su česti; ovi su simptomi bili povezani sa ženskim spolom, mlađom dobi i oštećenjem jednog organa.
Ako imate dugotrajne simptome poznate kao dugi COVID-19 nakon infekcije sa SARS-CoV-2, više nego udvostručujete rizik od razvoja novih srčanih simptoma, ukazuje analiza 11 studija.
Novo istraživanje povezalo je cijepljenje protiv COVID-19 s manjim brojem srčanih udara (infarkt miokarda) i moždanih udara i drugih kardiovaskularnih problema među ljudima koji su kasnije dobili COVID-19.
Rezultati nedavno objavljene studije u kojoj je sudjelovalo 11.525 pacijenata u dobi od 70 i više godina, pokazali su da je za starije pacijente u jedinicama intenzivne njege, COVID-19 teži od bakterijske ili virusne upale pluća.
U protekla 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 56 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 535. Među njima je 351 COVID-19 pacijent na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 23 pacijenta. Preminulo je 6 osoba.
U posljednja 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 13 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 537. Među njima su 383 COVID-19 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 22 pacijenta. Preminulo je 8 osoba.