Postoji jaka povezanost između raka anusa i infekcije humanim papilomavirusom (HPV) tip 16 i 18. HPV infekcija je odgovorna za većinu slučajeva karcinoma anusa.
Pušenje je također čimbenik rizika koji je vjerojatno u interakciji s virusnom infekcijom. Anogenitalne bradavice, kao i analni seks, također se ubrajaju u čimbenike rizika za analni karcinom. Svakako treba spomenuti da su muškarci i žene koji tijekom života imaju veliki broj seksualnih partnera izloženi većem riziku od raka anusa.
Većina slučajeva raka anusa razvijaju se u osoba starijih od 55 godina, dok se 1/3 njih javlja u mlađih osoba.
Također, treba spomenuti da je i HIV infekcija predisponirajući čimbenik za rak anusa.
Jednako tako, bolesnici kojima su transplantirani organi također imaju veći rizik od oboljevanja od analnog karcinoma, kao i bolesnici u kojih je primjenjena terapija zračenja zdjelice poput bolesnika s rakom debelog crijeva, prostate, mokraćnog mjehura ili raka vrata maternice. Ne treba zaboraviti i da su bolesnici koji imaju duže vrijeme analne fistule ili otvorene rane u analnom području, izloženi nešto većem riziku od raka anusa.
Tjelovježba može suzbiti štetne učinke liječenja raka, poput oštećenja srca i živaca te moždane magle, sugerira sveobuhvatan pregled postojećih studija. Čini se da tjelovježba također poboljšava psihološku dobrobit i ukupnu kvalitetu života, što daje težinu njenom rutinskom uključivanju u protokole liječenja bolesti.
30.03.2025. 16:2330.03.2025. 15:44
| British Journal of Sports Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da su osobe koje su svakodnevno prakticirale tjelesnu aktivnost laganog i umjerenog do jakog intenziteta, imale manji rizik od raka nego pojedinci koji su više sjedili.