Antipsihotici povezani sa smanjenjem volumena mozga u bolesnika sa shizofrenijom
Prema rezultatima studije provedene na 104 ispitanika, primjena antipsihotika u bolesnika sa shizofrenijom povezana je sa smanjenjem volumena njihova mozga.
Prema rezultatima studije provedene na 104 ispitanika, primjena antipsihotika u bolesnika sa shizofrenijom povezana je sa smanjenjem volumena njihova mozga.
Iako se dosada nije pokazalo da antipsihotici uzrokuju prirođene malformacije, rezultati nove studije ukazuju da navedeni lijekovi ipak mogu imati štetne posljedice po plod.
Prema britanskom istraživanju koje je pratilo gotovo 6.800 djece, redovite noćne more kod djece mogu biti rani znak upozorenja za psihotične poremećaje.
Britansko istraživanje pokazalo je da oblik psihoterapije znan kao kognitivno bihevioralna terapija može biti učinkovita alternativna terapija za shizofreniju u pacijenata koji nisu u mogućnosti ili ne žele uzimati antipsihotike.
Američko istraživanje koje je analiziralo promjene na mozgu u redovitih konzumenata kanabisa (marihuana), pokazalo je da dugotrajna konzumacija kanabisa može uzrokovati slabije pamćenje i promjene strukture mozga koje nalikuju promjenama koje se mogu uočiti u oboljelih od shizofrenije.
Primjena antipsihotika poput kvetiapina, risperidona i aripiprazola, može kod djece unutar prve godine korištenja utrostručiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, ukazuju rezultati studije provedene na gotovo 29.000 djece u dobi od 6 do 24 godine.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 300 znanstvenika iz 80 istraživačkih centara, iz 20 zemalja, pokazalo je da pet glavnih mentalnih poremećaja dijeli zajedničke genetske varijacije.
Rezultati istraživanja u kojem je sudjelovalo 110 djece, u dobi od 9 do 17 godina, koja su imala prvu epizodu psihoze, ukazuju da djecu s prvom epizodom psihoze treba pozorno pratiti zbog sklonosti suicidalnom ponašanju.
Američko istraživanje u kojem je sudjelovalo 159 bolesnika s dijagnosticiranom shizofrenijom ili shizoafrektivnim poremećajem, pokazalo je da oboljeli od shizofrenije s metaboličkim sindromom, imaju slabije kognitivno funkcioniranje.
Na prvi pogled, čini se da su shizofrenija i autizam dva potpuno različita poremećaja, no nova studija koju su proveli izraelski znanstvenici ukazuje da oni imaju slične korijene, povezane s drugim mentalnim bolestima poput bipolarnog poremećaja.