Kako pacijentice s rakom dojke reagiraju na tamoksifen može biti povezano s mikrobiomom crijeva
Nova studija pokazala je da varijacije u mikrobioti ljudskog crijeva utječu na farmakokinetiku tamoksifena, a time i na učinkovitost lijeka u liječenju raka dojke. Inače, tamoksifen je najčešće propisivani lijek koji se koristi za sprječavanje recidiva raka dojke, ali pacijentice pokazuju različite odgovore na tamoksifen.
Smatra se, da bi u budućnosti liječnici mogli koristiti jednostavan test na pacijentovoj stolici kako bi provjerili ima li u crijevima određenih bakterija koje bi mogle pomoći u predviđanju hoće li tamoksifen djelovati na njih.
Valja istaknuti, da iako je tamoksifen uobičajen i važan tretman za prevenciju recidiva raka dojke, gotovo 50% pacijentica ne reagira dobro na njega.
U ovoj studiji znanstvenici su definirali ulogu koju crijevni mikrobi imaju u načinu na koji se tamoksifen obrađuje (tj. apsorpcija, distribucija, metabolizam i izlučivanje), s obzirom na njegovu značajnu varijabilnu učinkovitost kod pacijenata.
Pokazalo se, da određeni enzimi koje proizvode crijevne bakterije, zvani β-glukuronidaza, imaju ulogu u tome kako se tamoksifen razgrađuje. Ti enzimi pomažu recikliranju tamoksifena natrag u krvotok, što može učiniti lijek učinkovitijim. Jednako tako, pokazalo se, da je određena vrsta bakterije, Bacteroides fragilis, snažno povezana sa sposobnošću ovih enzima da utječu na razinu tamoksifena u krvi na pozitivan način, što sugerira da mikrobiom crijeva igra važnu ulogu u tome kako tamoksifen djeluje u tijelu.
Izvor:
mBio