Lijek za dijabetes može pomoći u liječenju raka prostate

Međunarodni tim znanstvenika utvrdio je sličnosti u mehanizmima dijabetesa i raka, naime, protein PPARγ, koji je ključan za regulaciju metaboličkih procesa, također može utjecati na rast stanica raka prostate. Već je poznato da je PPARγ meta određenih lijekova koji se koriste za liječenje dijabetesa tipa 2. Rezultati studije ukazuju na to da bi takvi lijekovi mogli predstavljati i obećavajući pristup liječenju raka prostate.
PPARγ je već neko vrijeme poznat u istraživanju dijabetesa, jer utječe na osjetljivost na inzulin. Više od 20 godina protein je meta određenih lijekova, uključujući takozvane tiazolidindione poput pioglitazona, koji se koriste za liječenje dijabetesa tipa 2. U potrazi za novim, ciljanim terapijskim pristupima tumorima, istraživanje raka također se bavi time već nekoliko godina. PPARγ (receptor gama aktiviran peroksisomskim proliferatorom) je transkripcijski faktor koji igra važnu ulogu u regulaciji metaboličkih procesa, upalnih reakcija i rasta stanica kao aktivator gena.
Studija je pokazala da lijek za dijabetes pioglitazon utječe na aktivnost PPARγ i time inhibira ponašanje rasta i metabolizam tumorskih stanica. Nadalje, početni rezultati otkrili su da pacijenti s rakom prostate s dijabetesom koji su liječeni agonistima PPARγ nisu imali recidiv u vrijeme prikupljanja podataka, što sugerira da bi lijekovi koji ciljaju PPARγ mogli predstavljati novi pristup liječenju raka prostate.
Rak prostate je drugi najčešći rak kod muškaraca u svijetu. Unatoč ogromnom medicinskom napretku posljednjih godina, broj smrtnih slučajeva od raka prostate je i dalje visok. Trenutno dostupne metode liječenja kreću se od kirurgije i radioterapije do lijekova. Identifikacija prethodno nepoznatih molekularnih mehanizama mogla bi pomoći u razvoju ciljanih terapija. PPARγ, kao potencijalni regulator rasta tumora, ovdje je obećavajuća opcija, koja će se sada istraživati u daljnjim studijama.
Izvor:
Molecular Cancer