Da li je moguca trudnoca??

Maria0

Poštovani,

Imam jedno drugačije pitanje od ostalih i po meni dosta zanimljivo. Tražila sam po internetu i vašem forumu ali nigdje nema konkretnog odgovora pa sam odlučila pitati vas. Gledala sam na TV-u emisiju ''I didn't know I was pregnant''. Naime radi se o ženama koje su trudne, ali imaju negativan hcg u krvi i urinu i doktori to ne vide kao trudnoću. S time redovno i krvare kao menstruacija. Oni to nazivaju 'cryptic pregnancy'. Mene sada zanima imate li vi iskustva sa ženama koje su tako redovno krvarile u trudnoći tj kada bi trebale dobit menstruaciju i može li se kako prepoznati takva trudnoća? Koliko je česta? Na internetu piše 1 od 450 žena iako se meni to čini previše. Postoje li simptomi neki ili uzroci? Pitanje je dosta drugačije od ostalih i ne ponavlja se nigdje bas pa bih vas zamolila ako možete da mi što detaljnije odgovorite. Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nažalost nemam iskustva s takvim trudnoćama, ustvari mislim da i ne postoje. Ne možete biti trudna i imati menstruaciju.
Možete krvariti u ranoj trudnoći ali to nije menstrualno krvarenje. Stoga ne zamarajte se tim " trudnoćama".
Mislim da takve "trudnoće" i nedostatak simptoma , krvarenje u istoj, negativni testovi su posljedica nerazumijevanja i neprosvjećenosti istih koji tako nešto iznose.

Maria0

Puno hvala na odgovoru!
Još bih vas pitala, kako izgleda to redovno krvarenje u ranoj trudnoći? Jel se razlikuje po nečemu od uobičajene menstruacije ili je skroz slično? I jel stvarno dolazi odprilike kad i očekivana menstruacija?

mini10

Postovani, odnos je bio 1.8. (prekinuti snosaj) kada je bio i prvi dan menstruacije, i naredne dvije menstruacije su bile redovne, trajanja 4,5 dana; zadnja je bila 30.10., sto znaci da ovaj mjesec kasni vec cetiri dana. Uradjena su tri testa, jedan prosle sedmice, dva ove nakon izostanka menstruacije i sva tri negativna. Zbog nesigurnosti i saznanja da u prvim mjesecima moze doci do krvarenja u vrijeme kad bi trebala biti menstruacija, javila se sumnja na trudnocu, i otad opterecenje stomakom, kako je narastao, razdrazljivost, stalna briga i stres..da li postoji mogucnost trudnoce i pored negativnih testova, i koliko dana od kasnjenja menstruacije bi se trebalo obratiti ljekaru? Izvinjavam se na poduzem textu, i unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Maria ne dolazi na vrije kad i menstruacija. Krvarenje nije slično menstrualnom niti prema vremenu u kojem se javlja, niti po trajanju a niti intenzitetu.
Prevrtite malo postove od ranije o kojima sam pisao o tome.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mini nikako se ne radi o trudnoći. Pročitajte prijašnje postove koji govore o kašnjenju menstruacije.

mini10

Hvala na odgovoru

Maria0

Ne mislim na to prvo krvarenje (implantacijsko) nego kada se krvarenja nastave u trudnoći, znaci kada se krvari u 1.mjesecu trudnoće,2.,3..redovno. Tako sam citala, jel se ta krvarenja mogu kako prepoznati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenja nisu ritmična i ne pojavljuju se svakih 28 dana. U to ne vjerujem i nije moguće.
Krvarenje u ranoj trudnoći je od odljuštenja plodovih ovoja, hematoma, upala i sl.

Bokson

Dobar dan,
Samo da vas pitam.Imala sam polni odnos sa deckom ,medjutim kada je doziveo orgazam(nije ejakulirao u meni) primetili smo da je kondom pukao i sperma mu je bila po telu.Ja sam u toku dana popila pilulu za dan posle.Da li je moguce da cu zatrudneti?Nisu mi bili plodni dani po kalendaru,ali treba da krenu za tri dana.

Pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nisu plodni dani i ako ste uzeli pilulu za dan poslije, neće doći do trudnoće.

mini10

Postovani, izvinjavam se na ponovnom uznemiravanju i mozda glupim pitanjima, ali posto menstruacija jos uvijek kasni ne uspijevam se smiriti..javile su se mucnina i slabost, a kada gledam stomak (koji izgleda da je narastao) i zaustavim dah stomak izgleda kao da se krece, kuca. Pa me zanima je li moguce da zbog velikog stresa i razmisljanja o tome jave se simptomi trudnoce i pored negativnih testova, zasto se stomak pomjera, i da li stres moze da utice na dalji izostanak menstruacije? Unaprijed zahvalna

zabrinutisedo

Pozdrav!

Molio bi vas odgovor , imao sam danas 05.12. odnos sa djevojkom, ona je 3.12 dobila menstruacija i jos uvijek traje ali se krvarenje vec smanjilo pa smo imali odnos , menstruacije su joj inace redovne sa odstupanjem do 2 dana , odnos smo imali bez zastite i trajao je vro kratko te nisam ejakulirao u nju, ali se bojim da je dio sluzi koja se izlucuje tokom odnosa otisao u nju. Pa me zanima dali postoji opasnost od trudnoce i dal trebamo sto poduzeti? Takodjer, dali je istina da su tokom trajanja menstuacije najmanje šanse za trudnocu?

Zizi7

Postovani,
Naime jutros sam imala nezasticeni seksualni odnos s deckom pri kojemu je on ejakulirao u mene
Sada mene zanima kolika je sansa trudnoce posto mi je jucer bio prvi dan menstruacije
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mini trbih se pomjera jer imate crijevnu peristaltiku. Mislim da se ne trebate brinuti. Moj odgovor i dalje stoji.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zabrinutisedo, neplodni su dani prema opisanom. Ne trebate ništa poduzimati.

Mali23

Postovani, rekao sam vam da sam imao nezasticeni spolni odnos koji je trajo 1-2 min. Ja sam tog dana ejakulirao 2 put i tu noc mi je bilo 3 put s pratnerom. Nisam uopce ejakulirao tokom odnosa nego 15ak minuta poslije odnosa. Sada me pocinje brinuti jer negdje 5-7 dana nakon odnosa joj se u pocetku pojavio smedi iscjedak koji je postao tamno smedi s malim tragovima krvi; ali to za vrijeme ovulacije.Sada me zanima da li je to moguce implantacijsko krvarenje ili mozda zbog ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prije zbog ovulacije, prema opisanom.

mini10

Postovani doktore, od srca se zahvaljujem na dosadasnjim odgovorima, i izvinjavam zbog ponovnog pitanja, ali potrebno mi je vase misljenje; naime menstruacija je stigla nakon sedam dana kasnjenja tj. nadam se da je menstruacija, jer je trajala samo tri dana (do sad je uglavnom 5,6 dana bilo), samo je drugi dan bila malo obilnija, a prvi i treci dan slabijeg intenziteta; i kako sam citala odgovore da implantacijsko krvarenje ima te osobine opet se sumnja pojavila, a javili su se i blazi bolovi u ledjima i dva dana blaga mucnina. Pa me zanima da li vi mislite da li je ipak rijec o menstruaciji, ili imam razloga za brigu? Jos jednom se izvinjavam na smetnji..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom mislim da se radi o menstruaciji.