Ginekologija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema UZVa trbuha ne može znati. Može znati jedino ako vas ginekološki pregleda.

ivana.rijeka2016

Poštovani, hvala Vam na odgovoru. Javljam Vam se sa novom betom. Danas je 24,50. Napravila sam utzv i endometrij je 18 mm i nista se ne vidi. Nema znakova vanmaternicne trudnoce. Jel moguce da je ovo ipak biokemijska trudnoca kad je vrijednost bete i dalje tako mala? Ja pijem duphastone, krvarenja nema, imam mucnine i jako bolne grudi. Racunam da je ovulacija bila u tjednu od 2.5 do 5.5. i da li je moguce da je krvarenje u ponedjeljak i bolovi bilo implantacijsko i da je jos sve previse rano? Hvala Vam na razumijevanju i lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možda je sve još prerano. Vadite beta hcg svaka dva dana da se vidi hoće li biti porasta istog. Nadamo se da će ipak sve biti dobro i rezultirat urednom trudnoćom u maternici. S ovakvim beta hcgom sve opcije su još uvijek moguće.
Ako sve bude u redu sugeriram da napravite beta hcg u ponedjeljak.

debora

Poštovani, možete li mi molim Vas objasniti sljedeći nalaz;
P - 0, a - O. ZM 4.4.2016. MC red.
Ginekološki nalaz - vanjsko spolovilo nulipare, uredna izgleda.
Per spec - cerviks prominira, epiteliziran.
Palpacijski - uterus je u AVF, malen i pomičan, bezbolan, smekšan. Adneksa b.o.
UZV TVS - uterus je u AVF, unutar kavuma GM promjera oko 10mm bez vidljivog EO ili ŽV. Desni jajnik b.o., lijevo cista ŽT. C. Douglasi b.o.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o ginekološkom odnosno opstetričkom nalazu. Radi se o trudnoći od 5/6 tjedana. Svi nalazi i nalaz UZVa su skroz uredni za trajanje trudnoće.

ivana.rijeka2016

Postovani doktore, danas sam tek vadila bhcg nakon prosle vrijednosti od 24.5 ( vadjena 20.5 ) i vrijednost je danas 894.7 . Jucer sam radila utzv ali nije se vidio gestacijski mjehuric a znakova vanmaternicne trudnoce nema ( Douglas prazan, nemam bolove, nema krvarenja samo obilan kremasti ili vodenasti iscjedak ). Dr je prekinuo od danas terapiju 2×1 duphastone na dan nego mi pripisao na osnovu nalaza bhcg utrogestan od 100 mg vaginalno 3 puta na dan po 2 tablete i za 2 tjedna da dodjem na kontrolni utzv. Pitam Vas da li je to sad ok terapija ili je prevelika doza? Hvala Vam unaprijed na odgovoru i lijep pozdrav iz Rijeke.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Terapija je uredna
Sugeriram kontrolni UZV za 2 dana jer bi se tada trebao vidjeti gestacijski obruč jer će tada beta hcg biti iznad 1000 .
S tim vrijednostima se trudnoća mora vidjeti u maternici

ivana.rijeka2016

Poštovani, hvala Vam na odgovoru i na savjetu. Svakako ću onda ranije napraviti kontrolni utzv. Hvala Vam i lijep pozdrav iz Rijeke.

Mirnich

Postovani
imam poviseju bazalnu temperaturu ( 37, a inace mi je uvijek 36,4) i mucnicu u zelucu vec tjedan dana (pila sam peptoran, ali ne pomaze). Imala sam zastisen spolni odnos s kondomom, koji 100% nije pukao i decko nije ni ejakulirao u mene, ali je taj odnos bio za vrijeme mojih plodnih dana. E sad, mene uzasno brine mogucnost trudnoce i htjela sam ici vaditi beta Hcg iz krvi pa me zanimalo mogu li ga otici izvaditi u subotu ako bih trebala dobiti menstruaciju u ponedjeljak i mislite li vi da je zaista trudnoca uzrok navedenih simptoma (imali smo jos jedno 3x odnos, niti jedan za vrijeme plodnih dana i svaki ispravno zasticen)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mirnich prema opisanom ne radi se o trudnoći. Možete napravite betu svakako. Povišena bazalna temperatura odlika je drugog dijela ciklusa.

ivana.rijeka2016

Postovani, imam jedno pitanje. Danas cjeli dan imam bolove u jajnicima i u maternici kao da cu svaki tren dobiti menstruaciju. Da li je moguce da je to od utrogestana jer sam prestala piti duphastone? Bolovi dodju pa prodju kao menstrulani ali budu poprilicno jaki a do sad ih nije bilo dok sam pila duphastone. Krvarenja nema. Da li bi moglo biti zabrinjavajuce ili je to normalno uslijed promjena tableta i jer se maternica siri? Malo sam zabrinuta. Hvala Vam na odgovoru. Lijep pozdrav

ivana.rijeka2016

Postovani, sad sam u velikoj brizi. Sinoc sam stavila utrogestan i cjelu noc nisam vise imala bolove. Medjutim jutros prilikom odlaska na wc pojavio se smedjo crveni iscjedak kojeg do sad nisam imala. Sta da radim sada? Da nastavim utrogestan ili da se vratim na duphastone? Bojim se da nesto nije uredu..da li to moze biti znak prijeteceg pobacaja?Hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može biti znak prijetećeg pobačaja svakako. Ako ne krvarite jako možete ili utrogestan ili duphaston. Svejedno.

ivana.rijeka2016

Postovani, hvala Vam na odgovoru. Bolove vise nisam imala danas cijeli dan a krvarenje je skroz prestalo tako da sam stavljala i dalje utrogestan prema terapiji. Krvarenje je bilo roza boje i smedje sa tim da je bilo jedino prilikom brisanja nakon odlaska na wc. Da li je to dobar znak ukoliko je krvarenje prestalo i da li bi bilo dobro da vise mirujem dok ne napravim kontrolni utzv? Hvala Vam unaprijed na odgovoru i lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mirujte svakako te sutra napravite UZV pregled. Svakako je dobar znak da krvarenja nema.

Ne znam sta

Doktore zanima me da li je test za trudnocu siguran ukoliko se radi za vrijeme krvarenja (s tim da nema krvi u urinu za ispitivanje)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, vjerodostojan je.

mels300

Poštovani,
imam 16 godina zadnju menstruaciju sam dobila 28.5 do 1.6 a 2.6 sam imala 2-3 kapi.Dečko me prstenjačio 2.6 svršio je,ali odma je otišao oprati ruke,nakon 10 minuta je ponovno nastavio me prstenjačit.Zabrinuta sam ako mu je možda slučajno ostalo sperme da li mogu zatrudnit?po mom kalendaru plodni dani bi trebali biti 7.6 tj. bili su pa da li moguće u neplodnim zatrudnit ili par dana prije neplodnih ?imam mučnine već par dana ne znam da li je on brige i nervoze..i dosta jedem.Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite, ne radi se o mogućnosti trudnoće kod vas.

Lola365

Poštovani, imao sam spolni odnos sa curom 20.7 zadnju menstruaciju je imala 25.6 i sve je bilo u redu, po izračunima plodni dani su joj prosli. Iduću menstruaciju bi trebala dobiti 23.7. Tijekom spolnog odnosa nismo koristili zaštitu i mala je vjerojatnost da sam svršio u nju. Ako ipak jesam, sta da napravimo? Postoji li mogućnost trudnoće? Treba li popiti tabletu za dan nakon?