Trudnoca?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

bebiselmi

Pokusala sam izbjeci da Vas zamaram ali u mom gradu su globalno ginekolozi losi, a i opet je vikend pa odgovorite ako stignete molim Vas. U srijedu mi je bhcg bio 400 pravilno raste, i gestacijski mjehur 3,3 mm premali da bi se ista vidjelo. Adnexi B. O. Miom 1,2 cm i zbog toga valjda i sto dr ide na godisnji da se ogradi dobila sam dabroston 3*1. Navodno po svemu sam u 4/5 sedmicu. od pregleda vec tri dana me peckaju oba jajnika narocito nocu, a jutros sam uocila bjelicasto smedji oskudan iscjedak na papiru. Do uzimanja dabrostona bio je prozirno bijeli, iako je i sad ovaj smedjkasti odraz skoro neprimijetan, ja ga vidim. Zasto me peckaju jajnici i desava se ovo sa iscjedkom ne mogu ni dan biti mirna sad

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa beta hcgom od 400 trudnoća se ne može vidjeti u maternici.
Uzimajte duphaston prema preporuci i kontrola kao što vam je ginekologica rekla.lp

bebiselmi

ne razumijem sa bhcg400 vidjela je gestacijski mijesak od 3,3 mm, midlite da to nije moguće? ili da se embrion ne moze vidjeti tako rano. hvala Vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da nije moguće. Da bi se vidjela trudnoća u maternici gestacijski mjehur mora biti preko 1000. Lp

bebiselmi

Postovani, u 20.sam tjednu trudnoće. Na zadnjem pregledu bebina glava je bila nisko da se nije mogla uslikati beba cijela na uz, ali nakon pregleda grlica, zatvoren, preko 3 cm, cvrst dr je rekla da nije potrebno mirovanje. Ne razumijem, jer sam cula da nisko nosenje zahtijeva mirovanje, ili je rano za to kod mene?
Takodje, od početka trudnoće imam Esherihiu u v. i c. brisu a ne u mokraci, vec na tri brisa, i nakon tri terapije po antibiogramu. Moze li mi Esherihia nastetiti bebi ili dovesti do pucanja vodenjaka, ne znam vise nacin na koji bi je se rijesila, odnose nemam nikako. hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
bitno je da vam je cerviks (vrat maternice) zatvoren. Ako je dijete na zadnjem pregledu bilo nisko ne znači da će tako i ostati. Mirovati se treba kod prijetećeg prijevremenog poroda uslijed čega dolazi do otvaranja materničnog ušća i popraćen je simptomima kao što je krvarenje i/ili bolovi. E. colli je normalan stanovnik ljudskog probavnog sustava ali može uzrokovati infekcije. Ukoliko ne reagira na uobičajenu terapiju preporučio bih da se posavjetujete sa specijalistom zaraznih bolesti u vezi terapije.

bebiselmi

postovani,
jucer sam radila ekspertni ultrazvuk u 20.sedmici trudnoce i sve je bilo savrseno osim sto sam primijetila da pise "placenta grade 2".Pitala sam dr zar to nije rano za moju zrelost posteljice, ona je rekla
da je sasvim uredu. Po podacima s interneta vidim dase ne uklapa u 20.sedmicu. Sta Vi mislite? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
dok dijete uredno raste (pretpostavljam da biometrijske mjere odgovaraju za 20. tj.) posteljica normalno vrši svoju funkciju i nema razloga za brigu. Ultrazvučno određivanje stupnja zrelosti posteljice nije objektivna metoda.

bebiselmi

Postovani,
u 23. sedmici sam trudnoce, prije sedam dana nakon brijanja intimnog područja orvo sam primijetila kao ranicu oko anusa ispunjenu vodenom tekucinom, odmah potom u preponama duboko na oko nevidljivo limfni cvoric velicine zrna bibera bolan na dodir. Od tada sam uradila kks, i jetrene enzime, sve je u granicama normale s tim da su neutrofili na granici povecanja, a limfociti na granici da budu ispod normalne vr. Moj ginekolog mi nije ponavljao torch koji sam radila u 12.sedmici i tad je bio uredu, navodno limfociti bi bili visi, a ne obrnuto. Nemam drugih simptoma, ponekad danju se oznojim ali to pripisuju trudnoci. Sada, nakon sedmicu, receno mi je da se mazem belodermom, mada mi nema smisla koliko je duboko cvoric, koza oko anusa je zacijelila, ali se ovaj cvoric sa velicine bibera povecao na zrno graska, a do njega mnogo povrsnije iskocio takodje jedan mali kao zrno bibera. nisu topli i bole samo na jaci pritisak, duguljasti su, i relativno cvrsti i glatki. Sada dva dana pijem cefuroksim i ne uvecavaju se ali niti smanjuju. Sta da radim, bojim se za bebu? Infekcije genitaknog i urotrakta nemam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
preporučam da posjetite liječnika jer je nemoguće na ovaj način postaviti dijagnozu. Možda se radi o infekciji herpesom, možda upali korijena dlake, možda alergijskoj reakciji...