07.09.2019. 13:3828.11.2010. 20:57
| Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.
Koža cijelog tijela je izrazito suha. Biokemijska istraživanja pokazala su da u koži osoba koje boluju od atopijskog dermatitisa postoji poremećaj masnih kiselina, koje sudjeluju u prirodnoj hidraciji kože. Nadalje, intenzivan svrbež osnovna je značajka ove bolesti.
Klinička slika se razlikuje u dojenčadi, starije djece te odraslih bolesnika.
U dojenačkoj dobi karakteristične su simetrični, suhi, crvenkasti, ljuskavi plakovi s papulama (čvorićima) na licu, najčešće na obrazima, čelu uz pošteđeno područje oko usta. Promjene se šire na vlasište, gornji dio trupa, gornje i donje udove, te hrptove šaka i stopala.
U kasnijem djetinjstvu i adolescenciji promjene su smještene uglavnom na pregibima velikih zglobova, posebice na vratu, laktovima, zapešćima, koljenima i skočnim zglobovima, te na vjeđama.
U odraslih nalazimo izrazito zadebljana područja, pojačanog kožnog crteža u području pregiba velikih zglobova, na vjeđama, te kronični edem (otok) lica. Često postoji sklonost širenju promjena i na ostala područja kože.
Zahvaćena područja su često izgrebana zbog jakog svrbeža.
Prema nedavno objavljenoj studiji u kojoj je sudjelovalo 758 djece, djeca osnovnoškolske dobi s razvojnim poremećajima imaju veću vjerojatnost da će imati alergijske bolesti.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.