30.10.2019. 21:4630.03.2011. 12:15
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Liječenje endometrioze provodi se lijekovima ili kirurškim putem.
Ciljevi liječenja endometrioze jesu olakšati bol, usporiti rast endometrioma, poboljšati plodnost (ako žena želi imati djece) i/ili spriječiti povratak bolesti nakon uspješnog liječenja.
Opcije liječenja uključuju analgetike poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID-a) i hormonske terapije poput oralnih kontracepcijskih tableta, i gonadotropin – otpuštajućih hormona.
Pacijentica se može podvrći laparoskopskoj operaciji za uklanjanje endometrijskih lezija, ali se lezije mogu vratiti nakon operacije. Neke žene koriste i nutricionističku terapiju i komplementarno liječenje.
Ova liječenja često ne ispunjavaju potrebe žena koje žive s endometriozom i sigurna su i/ili učinkovita tek ograničeno vrijeme. Primjerice, liječenja analozima GnRH učinkovita su, ali se mogu koristiti tek određeno vrijeme zbog nuspojava koje uključuju i slabljenje kostiju.
Žena bi trebala sa svojim liječnikom raspraviti o svim opcijama liječenja kako bi zajednički utvrdili najbolji dugoročni, holistički plan liječenja koji će najbolje odgovarati ženinim potrebama.
Žene s poviješću endometrioze imale su veće koncentracije kadmija u urinu u usporedbi s onima bez te dijagnoze, ukazuju rezultati studije koja sugerira da bi toksični metal mogao biti povezan s razvojem endometrioze.
10.07.2023. 21:4410.07.2023. 21:34
| Human Reproduction | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Prema novom istraživanju, žene s nedijagnosticiranom endometriozom imale su mnogo manje djece nego njihove vršnjakinje u godinama koje su prethodile dijagnozi.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.