Kao i kod većine karcinoma, rano otkrivanje raka gušterače je ključno. Stopa preživljavanja je najviša u bolesnika čiji su tumori vrlo mali, manji od 3 cm.
Oko 80 do 90 posto karcinoma gušterače je u trenutku postavljanja dijagnoze kirurški neresektabilno, zbog metastaza ili prodora u glavne krvne žile.
Ovisno o lokalizaciji tumora postupak izbora je najčešće kirurški zahvat znan kao Whippleova operacija (pankreatikodudenektomija).
Postoperativna kemoterapija sa ili bez zračenja najčešće se provodi nakon operacije kako bi se dodatno uništile stanice raka. U liječenju raka gušterače uz kemoterapiju primjenjuju se i ciljani biološki lijekovi.
Svakako treba spomenuti i eksperimentalno cjepivo protiv raka gušterače, koje se trenutno testira u kliničkim ispitivanjima. Naime cjepivo protiv raka gušterače aktivira imuni sustav, čije stanice napadaju stanice raka u gušterači te po cijelom tijelu.
Potporno liječenje ublažava simptome raka gušterače kod neoperabilnih bolesnika, a cilj mu je poboljšanje općeg stanja i svakodnevnog funkcioniranja bolesnika.
Eksperimentalni test krvi otkriva rani stadij raka gušterače učinkovitije od drugih dostupnih testova, ukazuju rezultati nove studije. Smatra se, da ovi rezultati otvaraju put daljnjoj evaluaciji testa u kliničkom okruženju, što je važan korak prema odobrenju kao potencijalne dijagnostičke metode za rak gušterače.
24.09.2024. 15:3424.09.2024. 15:24
| Science | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
KRAS je najmutiraniji gen u raku s mutacijama koje se javljaju u 17%–25% svih karcinoma, a pogađaju milijune pacijenata diljem svijeta. Ima ključnu ulogu u rastu tumora, jer je važan za pokretanje nekontrolirane proliferacije tumorskih stanica. Ciljanje funkcije KRAS primarni je fokus otkrivanja lijekova protiv raka.