Simptomi raka gušterače pojavljuju se kasno pa u trenutku postavljanja dijagnoze 90 posto bolesnika ima lokalno uznapredovali tumor koji je zahvatio retroperitonealne strukture te se proširio u regionalne limfne čvorove ili metastazirao u jetru ili pluća.
Simptomi raka gušterače ponajprije ovise i lokalizaciji i proširnosti tumora. Najčešći simptom raka gušterače je bol, koja se pojavljuje u više od 50 posto bolesnika, praćena žuticom (30 do 35 posto bolesnika), gubitkom teka i mršavljenjem.
Bol je najčešće lokalizirana u gornjem dijelu trbuha, muklog je karaktera i često se širi u leđa. Bol može popustiti saginjanjem prema naprijed ili zauzimanjem fetalnog položaja.
Žutica je dominantno zastojnog tipa, praćena svrbežom kože, akoličnom stolicom i tamnom mokraćom.
Rjeđi simptomi jesu simptomi kolangitisa, akutnog pankreatitisa te krvarenja iz gornjeg dijela probavnog sustava.
U uznapredovalom stadiju uočava se palpabilna masa, dok se kod nazočnosti zastojne žutice može uočiti bezbolan, napet i povećan žučni mjehur.
Jednako tako, u bolesnika s rakom gušterače, može se naći i migrirajući tromboflebitis.
U 20 do 25 posto bolesnika, rak gušterače može uzrokovati dijabetes.
Izgleda da tjelovježba poboljšava ishode raka i pojačava odgovor na imunoterapiju preoblikovanjem crijevnog mikrobioma, pokazuje nova studija. Jednako tako, otkrilo se, da su te koristi potaknute specifičnim spojem nazvanim format, koji proizvode crijevne bakterije, a također je povezan s boljim ishodima kod pacijenata s melanomom.
23.06.2025. 18:1123.06.2025. 17:52
| Nature Genetics | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Britanski i španjolski znanstvenici stvorili su test koji može uspješno predvidjeti hoće li rak odoljeti uobičajenim oblicima kemoterapije. Test analizira promjene u redoslijedu, strukturi i broju kopija DNK unutar raka - poznate kao potpisi kromosomske nestabilnosti (CIN). Ovi potpisi se pronalaze čitanjem cijelog DNK slijeda tumora i traženjem obrazaca u tome kako su kromosomi poremećeni u usporedbi s normalnim stanicama.