Simptomi sindroma suhog oka u pravilu nikad ne nastupaju naglo, već se razvijaju polagano, na oba oka, s epizodama jače izraženih tegoba. Ove epizode posebno su učestale tijekom zime, zbog lošeg utjecaja hladnoće i boravka u suhim prostorima.
Iako se često preklapaju, dio simptoma može biti karakterističan za određeni tip suhog oka.
Hiposekrecijsko suho oko (nedostatak vodene komponente suza):
osjećaj žarenja, suhoće i pijeska u očima
smetnje tijekom cijelog dana
potreba za zalijevanjem obroka vodom za lakše gutanja (može upućivati na Sjögrenov sindrom)
Evaporativni tip suhog oka (nekvalitetne suze):
učestalo prekomjerno suzenje (pogotovo tijekom zime)
zamućenje vida koje prolazi na treptanje
učestali osjećaj "umornih očiju" tijekom rada za računalom, gledanja televizije i sl.
zalijepljene vjeđe ili blagi sekret kod buđenja
smetnje izraženije ujutro
Ukoliko primijetite crvenilo oka, sa sekretom i izraženim osjećajem pijeska ili stranog tijela, odmah se javite svom oftalmologu!
U redovnoj proceduri na Osnovnu listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) stavljena su 3 nova lijeka: karfilzomib, iksazomib i daratumumab za liječenje multiplog mijeloma, a na Dopunsku listu lijekova stavljen je ciklosporin za liječenje suhog oka.
Istraživanje provedeno u SAD-u u kojem je sudjelovalo gotovo 73.000 osoba, pokazalo je da su osobe koje pate od migrene izložene 20 posto većem riziku od razvoja kroničnog sindroma suhog oka, i to posebice starije osobe.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.