smeđi iscjedak

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vjerovatno se radi o disfunkcijskom krvarenju( neurednom) uzrokovanom najvjerovatnije PCO sindromom.
Savjetujem da napravite spolne hormone, te ukoliko postoji dizbalans i inverzija da počnete sa terapijom oralnim kontraceptivima.

lauricaak

poštovani,
unazad četiri godine imam problema sa mjesečnicom. radila tada hormone i uzv. estrogen i progesteron bili su jako niski, a FSH i LH jako visoki. ultrazvučno, jajnici su bili smanjeni i bez folikula. ugl, rečeno mi je da je po svemu sudeći nastupila preuranjena menopauza (tad sam imala 19 godina). dobila sam kao terapiju Novofem tablete, koje sam pila čitavo ovo vrijeme i uredno nakon svakog pakiranja imala treći dan krvarenje koje je trajalo 5 dana. prije godinu dana na uzv ginekologica mi je rekla da su jajnici veličinom sad uredu, ali da još nema znakova folikulogeneze, ali i da se nikad ne zna da li će se pojaviti. e sad, ono što mene brine, zadnjih nekoliko ciklusa krvarenje je bilo oskudnije nego prije, a u petak sam ponovo trebala dobiti krvarenje međutim nije se javilo, samo se navečer pojavio nekakav smeđi iscjedak, ito samo kad se brišem nakon wc-a. ponovilo se i dva puta jučer, te jutros. inače imam spolne odnose, 5 dana nakon početka prošlog krvarenja imala sam normalan snošaj (dakle bez zaštite i prekida), a nakon toga svaki put je korišten kondom. sad me brine šta ovo krvarenje znači? nekako sama sebe uvjeravam da je trudnoća nemoguća. šta vi mislite o tome? jasno mi je da se sutra moram naručit u ginekologice, ali dok dođem na red da mi kažete imam li se razloga brinuti i o čemu bi se moglo raditi.
hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da se radili teko o osudnijoj menstruaciji. Ako nema folikulogeneze na jajnicima, svakako šansa za trudnoćom ne postoji.
Savjetujem pregled u Klinici za ženske bolesti i porode Petrova, Zagreb, na odjelu CEF-a, da se utvrde okolnosti pod kojima je došlo do prijevremene menopauze.

petra20

Poštovani.. U utorak, 20.9. sam dobila smeđi iscjedak i malo sam zabrinuta! Zadnju menstruaciju sam dobila 29.8,a mjesec prije 29.7. Nemam redovite cikluse, te imam cisićne janike što sam nedavno otkrila. Ali, imala sam nezaštićen odnos sa dečkom i sad sam zabrinuta, pošto još barem tjedan dana nebi trebala dobiti menstruaciju. Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se vjerovatno o manjku progesterona u drugom dijelu ciklusa. Ne vjerujem da ste trudna.

maslačak1989

Poštovani,
Možete li mi reći kolika je vjerovatnost trudnoće ukoliko svaki put koristimo kondom kao zaštitu i prekinuti snošaj,međutim zadnji put prilikom odnosa kondom smo počeli stavljati naopako naravno odma smo skuzili i okrenuli ga na pravu stranu,zanima me dali je moguće od tekućine koja izlazi prije sperme ,ukoliko je ostala prilikom stavljanja na pogresnu stranu kondoma ostati u drugom stanju? Menstruacija od zadnji par mjeseci mi je isla ovako 26.6 ,27.7,28.8, ,trenutno još uvijek je nisam dobila,prije par dana mi se pojavio smeđi iscjedak i onda je prestao na jedan dan i jučer se ponovno pojavio vrlo malo,danas opet nema ništa,osjećam bol u donjem dijelu trbuha ali menstruacija nikako da dođe..zanima me kakve su šanse da sam trudna ?????? Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, niste trudna prema iznesenom. Šanse su gotovo nikakve.

neylla01

postovani, treba mi hitni odgovor...
pijem pilule yaz, danas sam popila zadnju rozu ( aktivnu) pilulu ( ovo mi je prva kutija), zadnjih par dana mi se cinilo ko da imam pojacan iscjedak, ponekad je bio smeckasto-crvenkast (ali onako blijedo, jedva primjetno)... danas tokom dana sam primjetila da se boja ful pojacala, i postala smeda... a sad maloprije, boja je bila skroz smeda, onako čokoladna.... ne znam dal je to normalno, jer nisam nigdje vidjela da neko pise o tako intenzivnoj boji... pa me malo brine...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se o početku "menstruacije". Nastavite dalje uzimati prema propisanoj shemi uzimanja.
Menstruacija će Vam najvjerovatnije izgledati tako kroz nekoliko dana.Dakle smeđi iscjedak.

Doktore, molim za odgovor jer sam pomalo zabrinuta. Naime, pijem YAZ tablete od 19.12.2011 i pila sam ih redovno,te zaboravila 13. pilulu ( 31.12 i taj dan imala i odnose ),ali sam u roku nekih 30 sati popila tabletu za dan poslije i nastavila sa oralnim kontraceptivima.Danas sam na trećoj bijeloj tableti i još uvijek nisam dobila menstruaciju,a imam smeđi iscjedak,pa me zanima imam li razloga za brigu? Na ultrazvuku koji sam radila 05.01 je sve bilo uredu.Hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nemate razloga za brigu. Nastavite dalje sa uzimanjem. Možda je taj smeđi iscjedak menstruacija. Neki put je vrlo oskudna tijekom uzimanja kontraceptiva.

marija213

Poštovani,
imam 20 godina i zadnje 3 godine pijem kontracepcijske pilule (zadnjih 6 mj pijem Lindynette 20). Inače mi se smeđi iscjedak pojavljuje na početku ili kraju menstruacije, međutim, tijekom zadnje menstruacije pravo krvarenje pojavilo se samo jedan dan a ostale dane sam imala tamno smeđi iscjedak. 2 dana nakon kraja menstruacije iscjedak se ponovno pojavio i traje već 2 tjedna. ponekad zna biti veoma taman, tj crn. također, tijekom i nakon mokrenja osjećam peckanje, ali ne znam može li to biti povezano s iscjetkom.
Zanima me što bi to moglo biti??
na zadnjem papa testu koji sam obavila u 10. mjesecu sve je bilo u redu kao i uvijek do sada.
unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postovana, radi se o neurednom probojnom krvarenju, spotting krvarenju uzrokovano uzimanjem niskodozaznih kontraceptivima. Savjetujem promjenu istih u "malo jace".

mala-lara

Postovani , zanima me jedna stvar vezana za iscjedak. Prije par mjeseci mi se dogodilo da imam smećkasti iscjedak 2-3 dana prije menstruacije s time da kad bi menstruacija zavrsila taj smećkasti iscjedak bi ostao jos 2-3 dana s time da mi ciklus traje 7 dana. Inače uredno menstruaciju dobivam svako 30 dana. Ne osjecam nikakve tegobe samo taj iscjedak koji me muči. Sad se svakako spremam na ginekoloski pregled redoviti godisnji ali zanima me i vase misljenje. Isto tako mi se dogodilo u ova 3 mjeseca da nakon zasticenog odnosa isto malo prokrvarim, ali samo dan iza odnosa. Inače prosle godine mi je dijagnosticirana mala eritroplakija pa se pitam da li je to mozda posljedica toga ili je neka upala u pitanju????
Unaprijed hvala

laura787

Poštovanje. Zadnju menstruaciju sam dobila 18.12.2011. ciklus mi u prosjeku traje 35-40 dana. 9.1.2012. mi se pojavio smeđi iscjedak.Ne gusti ni tamni, nego vise "vodenast". Odmah drugi dan bilo je i krvi, ne toliko da bi izgledalo ko menstruacija, ali nije ni zanemarivo malo (nije da je bilo samo par kapi). To traje jos i danas, znaci vec 9 dana, a i ne djeluje ko da se smanjuje. Ista situacija mi se dogodila i prije 3 mjeseca i trajalo je 11 dana pa sam nakon 29 dana dobila menstruaciju. Trenutno sam pod velikim stresom, a kolko sam stigla procitat o tome, stres bi mogao biti jedan od uzroka. Znam da bih trebala otici na pregled, al trenutno nisam u mogucnosti pa eto pitam Vas za prvu ruku. Hvala Vam unaprijed.

lolica123

Poštovani!!!
imam pitanje vezano također uz smeđi iscjedak ..
naime zadnju mjesečnicu sam dobila 20.12.2011 i trajala je 5dana,nakon toga 9.01.2012 dobila sam smeđi iscjedak koji se pojavio taj dan samo jedanput i dalje nista..
dali mi možete objasniti šta se to dogodilo i šta to znači????? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana mala-lara
Smeđi iscjedak pred menstruaciju vjerovatno je uzrokovan padom progesterona pred menstruaciju i ne mislim da se trebate brinuti s obzirom na redovitost ciklusa.
Krvarenje nakon odnosa može biti povezano sa eritroplakijom"ranicom"na vratu maternice. Svakako je potrebna obrada vrata maternice i lokalna terapija da se promjena sanira.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana Laura
Vjerovatno se radi o neurednom disfunkcijskom anovulacijskom krvarenju. Svakako otiđite na pregled.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana vjerovatno je smeđi iscjedak uzrokovan uzimanjem niskodozažnih kontraceptiva. Savjetujem da nastavite uzimati iste bez prekida. Taj iscjedak će prestati za koji dan. Ako se ista stvar nastavi i idući ciklus savjetujem da se javite ginekologu da vam se promjeni kontraceptiv.

lolica123

Poštovani!!!
imam pitanje vezano također uz smeđi iscjedak ..
naime zadnju mjesečnicu sam dobila 20.12.2011 i trajala je 5dana,nakon toga 9.01.2012 dobila sam smeđi iscjedak koji se pojavio taj dan samo jedanput i dalje nista..
dali mi možete objasniti šta se to dogodilo i šta to znači????? hvala