Prijevremeni porod povezan s većim rizikom od opstruktivne bolesti dišnih putova u odrasloj dobi
Prema rezultatima nove studije, izgleda da je prijevremeni porod čimbenik rizika za astmu i kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB) u odrasloj dobi.
Prema rezultatima nove studije, izgleda da je prijevremeni porod čimbenik rizika za astmu i kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB) u odrasloj dobi.
Problemi s disanjem među najčešćim su problemima koje prijevremeno rođena djeca imaju nakon rođenja. Nova studija na više od 2,6 milijuna ljudi iz Finske i Norveške pokazuje da se takvi problemi mogu protezati barem do srednje dobi. Studija je pokazala da prijevremeno rođena djeca imaju veću vjerojatnost da će u odrasloj dobi imati astmu ili kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB).
Čini se da su odrasli koji su dobro hidrirani zdraviji, razvijaju manje kroničnih stanja, poput bolesti srca i pluća, i žive dulje od onih koji možda ne unose dovoljno tekućine, ukazuju rezultati nove studije.
Bolesti dišnog sustava poput opstuktivne sleep apneje, astme i kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i dalje doprinose globalnom morbiditetu i mortalitetu diljem svijeta.
U zadnja 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 1.808 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8.752. Među njima je 442 COVID-19 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 14 pacijenata. Preminulo je 6 osoba.
Prema rezultatima nove studije, loša kvaliteta sna povezana je s povećanim rizikom od sveukupnih egzacerbacija kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i podskupa egzacerbacija koje su rezultirale hospitalizacijom.
Pacijenti s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB) imaju veću vjerojatnost da će imati koronarnu bolest srca (CHD), ukazuju rezultati nove studije. Inače, KOPB je vodeći uzrok morbiditeta i smrtnosti u cijelom svijetu i uključuje fenotipske značajke kao što su emfizem, učestale egzacerbacije i respiratorno zatajenje.
Rezultati studije provedene u Švedskoj pokazali su da je COVID-19 povezan s povećanim rizikom od duboke venske tromboze, plućne embolije i krvarenja. Također, pokazalo se da su omjeri incidencije značajno povećani 70, 110 i 60 dana nakon oboljevanja od COVID-19.
Za žene u predmenopauzi i postmenopauzi, pretilost i abdominalna pretilost povezuju se s povećanim rizikom od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i astme, ukazuje nova studija koja je uključivala 1.644.635 žena u dobi od 30 i više godina.
U posljednja 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 452 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 31.000. Među njima je 2.097 COVID-19 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 146 pacijenata. Preminulo je 64 osoba.