Hormoni su prirodni spojevi koji nastaju u različitim organima u tijelu te se iz njih prenose krvlju do drugih tkiva i organa. Može se pojednostavnjeno reći kako hormoni prenose svojevrsne poruke koje su važne za normalno odvijanje procesa u tijelu čovjeka.
U tijelu žene, u jajnicima, od puberteta do menopauze nastaju hormoni estrogeni i progesteron. Oni se stvaraju ciklički, tako da u prvoj polovici menstruacijskog ciklusa prevladavaju estrogeni, dok u drugoj prevladava progesteron. Njihova je osnovna uloga u poticanju sazrijevanja i omogućavanju normalne funkcije ženskih unutrašnjih i vanjskih spolnih organa i razvoju drugih spolnih obilježja, regulaciji menstruacijskog ciklusa, oplodnje i trudnoće.
Estrogen dovodi do bujanja sluznice maternice, a progesteron do lučenja hranjivih tvari; jedno i drugo služi istoj svrsi: pripremanju terena za prihvat oplođena jajašca. Međutim, estrogeni imaju i druge uloge: mjesta u drugim organima i tkivima do kojih krvlju dospijevaju i u njima se vežu nalaze se posvuda u tijelu žene. Različiti organi i tkiva različito su osjetljivi na estrogene, a njihov učinak u njima nije posvuda jednak. Mnogi učinci nisu još u potpunosti istraženi.
Izgleda da uobičajena vrsta hormonske terapije može promijeniti rizik od raka dojke kod žena prije 55. godine života. Naime, nova studija pokazala je da su žene liječene hormonskom terapijom estrogenom plus progestinom (EP-HT) imale veću vjerojatnost da će razviti rak dojke od žena koje nisu koristile hormonsku terapiju.
12.05.2025. 19:5312.05.2025. 19:30
| European Society of Endocrinology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Žene koje dožive menopauzu prije 50. godine života, a posebno prije 45. godine života, imaju veću vjerojatnost da će razviti masnu jetru i s njom povezane metaboličke čimbenike rizika unutar jedne godine nakon menopauze, ukazuje nova studija.