Hormoni su prirodni spojevi koji nastaju u različitim organima u tijelu te se iz njih prenose krvlju do drugih tkiva i organa. Može se pojednostavnjeno reći kako hormoni prenose svojevrsne poruke koje su važne za normalno odvijanje procesa u tijelu čovjeka.
U tijelu žene, u jajnicima, od puberteta do menopauze nastaju hormoni estrogeni i progesteron. Oni se stvaraju ciklički, tako da u prvoj polovici menstruacijskog ciklusa prevladavaju estrogeni, dok u drugoj prevladava progesteron. Njihova je osnovna uloga u poticanju sazrijevanja i omogućavanju normalne funkcije ženskih unutrašnjih i vanjskih spolnih organa i razvoju drugih spolnih obilježja, regulaciji menstruacijskog ciklusa, oplodnje i trudnoće.
Estrogen dovodi do bujanja sluznice maternice, a progesteron do lučenja hranjivih tvari; jedno i drugo služi istoj svrsi: pripremanju terena za prihvat oplođena jajašca. Međutim, estrogeni imaju i druge uloge: mjesta u drugim organima i tkivima do kojih krvlju dospijevaju i u njima se vežu nalaze se posvuda u tijelu žene. Različiti organi i tkiva različito su osjetljivi na estrogene, a njihov učinak u njima nije posvuda jednak. Mnogi učinci nisu još u potpunosti istraženi.
Žene u menopauzi izložene su većem riziku od inzulinske rezistencije kao rezultat pada razine estrogena. Prethodne studije koje su procjenjivale potencijalne dobrobiti hormonske terapije na inzulinsku rezistenciju dale su različite rezultate. Međutim, nova meta-analiza 17 različitih studija sugerira da hormonska terapija može biti korisna.
13.09.2024. 13:2013.09.2024. 13:11
| Nature | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Znanstvenici su otkrili rijetke genetske mutacije koje ne samo da utječu na vrijeme menopauze, već i povećavaju rizik od raka, pružajući nove uvide u genetske čimbenike koji oblikuju reproduktivno zdravlje i dugovječnost žena.