Ne-Hodgkinov limfom - simptomi i znakovi upozorenja
21.08.2019. 14:4724.08.2008. 00:00
Kao prvi znak ne-Hodgkinovog limfoma bolesnici najčešće opažaju bezbolne, povećane limfne čvorove na vratu, u pazuhu ili preponama. Rjeđe se ne-Hodgkinov limfom može javiti u limfnim čvorovima u blizini ušiju ili lakta, te u ždrijelu ili tonzilama (mandulama).
Ponekad bolest može započeti i izvan limfnih čvorova, primjerice u kostima, limfnom tkivu pluća, probavnog sustava ili u koži. U tim slučajevima se mogu javiti simptomi koji su specifični za zahvaćeno područje, primjerice bol u kostima, kašalj i zaduha, probavne smetnje ili kožne izrasline.
Često su prisutni i opći simptomi poput vrućice, pojačanog znojenja (naročito izraženog noću), nejasne slabosti, smanjenog apetita ili gubitka na težini.Ponekad, bolesnici nemaju nikakvih simptoma, pa se bolest otkrije slučajno prilikom rutinskih liječničkih pregleda ili dijagnostičkih postupaka koji se provode iz nekog drugog razloga.
Važno je napomenuti da su svi nabrojeni simptomi nespecifični, što znači da ne moraju nužno biti znak ne-Hodgkinovog limfoma, već se mogu javiti kao posljedica raznih drugih bolesti. Primjerice, povećanje limfnih čvorova je vrlo često i u djece i u odraslih, a najčešće je posljedica infekcije. Izlječenjem infekcije, oteklina se najčešće povlači. Zbog nespecifičnosti simptoma, vrlo je važno kod sumnje na ne-Hodgkinov limfom provesti dijagnostičku obradu koja će potvrditi ili odbaciti sumnju.
Bolesnik bi se trebao obratiti svom liječniku ako uoči povećane limfne čvorove na vratu, u pazuhu ili preponama koji se ne mogu objasniti nekim drugim uzrokom, primjerice, infekcijom. Također, znojenje i dugotrajno povišena tjelesna temperatura (od 38°C naviše) koja nije posljedica infekcije, za liječnika može biti znak upozorenja.
Osobe s rijetkim poremećajem hormona rasta akromegalijom imaju značajno veći rizik od razvoja različitih vrsta raka, često u mlađoj dobi nego što se obično vidi u općoj populaciji, pokazuje nova studija.
10.07.2025. 11:5610.07.2025. 11:38
| Cell | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Izgleda da tjelovježba poboljšava ishode raka i pojačava odgovor na imunoterapiju preoblikovanjem crijevnog mikrobioma, pokazuje nova studija. Jednako tako, otkrilo se, da su te koristi potaknute specifičnim spojem nazvanim format, koji proizvode crijevne bakterije, a također je povezan s boljim ishodima kod pacijenata s melanomom.