Ne-Hodgkinov limfom - učestalost i čimbenici rizika
21.08.2019. 14:4624.08.2008. 00:00
Ne-Hodgkinov limfom (NHL) se može javiti u svakoj životnoj dobi, no bolest je češća u odraslih nego u djece. Učestalost Ne-Hodgkinovog limfoma višestruko raste s dobi. Prosječna dob bolesnika u trenutku postavljanja dijagnoze iznosi 65 godina.
Ne-Hodgkinov limfom podjednako zahvaća oba spola, no ipak je nešto češći u muškaraca nego u žena. Učestalost ne-Hodgkinova limfoma u razvijenim zemljama Svijeta u stalnom je porastu, iako točan uzrok ovog trenda nije posve razjašnjen. Zna se da su pod povećanim rizikom osobe koje imaju oslabljen imunološki sustav, bilo da se radi o prirođenom ili stečenom stanju. Ovdje, primjerice, spadaju bolesnici s AIDS-om ili osobe koje se liječe lijekovima koji oslabljuju imunološki sustav (npr. da bi se spriječilo odbacivanje transplantiranog organa).
Pojava limfoma povezuje se i s infekcijama pojedinim vrstama virusa ili bakterija te sa zagađenjima okoliša pesticidima i herbicidima. Rijetko je uočena i pojačana sklonost nastanku limfoma unutar članova iste obitelji. Međutim, mnogi oboljeli od limfoma ne spadaju niti u jednu od navedenih kategorija. Isto tako, većina onih koji su izloženi nekom od navedenih rizičnih čimbenika nikada neće razviti limfom.
Gotovo 90 posto pacijenata s agresivnim podtipom ne-Hodgkinovog limfoma, perifernim T-staničnim limfomom s T-folikularnim pomoćnim fenotipom (PTCL-TFH), također poznatim kao angioimunoblastični T-stanični limfom, imalo je rak koji je otišao u remisiju nakon primjene kombinacije standardne kemoterapije od četiri lijeka poznat kao CHOP s azaciditinom.
22.04.2023. 16:0822.04.2023. 15:35
| Clinical Gastroenterology and Hepatology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.