Rak štitne žlijezde je zloćudni tumor ili izraslina smještana unutar štitne žlijezde. Rak štitne žlijezde nije suviše čest. U zemljama Europske Unije otkrije se u 1 od 25.000 ljudi i to uglavnom u žena. Postoji nekoliko tipova raka štitne žlijezde. Najčešći su papilarni rak štitne žlijezde i folikularni rak štitne žlijezde, koji se često nalaze zajedno i pri tome se govori o dobro diferenciranom raku štitne žlijezde. Dok se medularni rak štitne žlijezde, rak Hürthleovih stanica, anaplastični rak štitne žlijezde i limfom štitne žlijezde rjeđe javljaju.
Ako je Vama ili nekome koga poznajete dijagnosticiran rak štitne žlijezde, bit će Vam drago znati da su izgledi izlječenja vrlo dobri. Većina se karcinoma štitne žlijezde može, naime, u potpunosti odstraniti kirurškim putem.
Zbog mogućnosti ponovne pojave raka štitne žlijezde liječnici preporučaju da se bolesnici koji su imali rak štitne žlijezde redovito kontroliraju i to tijekom cijeloga života. Mnogi liječnici drže da su kontrolni pregledi tijekom prvih 5 do 10 godina nakon kirurškoga zahvata od kritičnoga značenja.
Rezultati nove studije pokazali su da zdrave crijevne bakterije mogu putovati od crijeva do limfnih čvorova i kancerogenih tumora drugdje u tijelu te povećati učinkovitost određenih lijekova za imunoterapiju. Smatra se da ovi rezultati rasvjetljavaju zašto antibiotici mogu oslabiti učinak imunoterapije te mogu dovesti do razvoja novih terapija za rak.
31.12.2022. 15:2631.12.2022. 13:37
| NORC analysis | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Samo 14% svih vrsta karcinoma dijagnosticiranih u SAD-u otkrije se rutinskim probirom, otkriva nova analiza, ukazujući na mnoge propuštene prilike da se rak rano otkrije.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.