Kad liječnik dijagnosticira rak žučnog mjehura, mora utvrditi u kojem je stadiju bolest. Na taj način se utvrđuju i prognoza i mogućnosti liječenja. Pretrage i postupci kojima se utvrđuje stadij raka žučnog mjehura su sljedeće:
Kirurški zahvat - Liječnik može preporučiti kirurški zahvat kako bi vidio je li se rak proširio. Taj zahvat zove se laparoskopija. Kirurg napravi mali rez na trbuh i umetne sićušnu kameru. Kamera omogućuje kirurgu da pregleda organe oko žučnog mjehura i vidi je li se rak proširio.
Pregled žučnih vodova - U pretrage spadaju endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija, kolangiopankreatografija pomoću magnetske rezonancije i perkutana transhepatička kolangiografija.
Stadiji raka žučnog mjehura
Stadiji raka žučnog mjehura su:
I. stadij - U tom stadiju rak je ograničen na unutarnje slojeve žučnog mjehura.
II. stadij - U tom stadiju rak se proširio na vanjski sloj žučnog mjehura i može prijeći na susjedne organe kao što su jetra, želudac, crijeva ili gušterača. Rak u tom stadiju može uključivati i manje opsežne tumore koji su se proširili na neke limfne čvorove.
III. stadij - U ovom stadiju rak je toliko narastao da je zahvatio više susjednih organa ili portalnu venu ili hepatičnu arteriju.
IV. stadij - Najkasniji stadij raka žučnog mjehura uključuje tumore svih veličina koji su se proširili u udaljene dijelove tijela.
Tjelovježba može suzbiti štetne učinke liječenja raka, poput oštećenja srca i živaca te moždane magle, sugerira sveobuhvatan pregled postojećih studija. Čini se da tjelovježba također poboljšava psihološku dobrobit i ukupnu kvalitetu života, što daje težinu njenom rutinskom uključivanju u protokole liječenja bolesti.
30.03.2025. 16:2330.03.2025. 15:44
| British Journal of Sports Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da su osobe koje su svakodnevno prakticirale tjelesnu aktivnost laganog i umjerenog do jakog intenziteta, imale manji rizik od raka nego pojedinci koji su više sjedili.