Pri postavljanju dijagnoze ulcerativnog kolitisa pomažu bolesnikovi simptomi i pretraga stolice. Dijagnozu potvrđuje sigmoidoskopija (pretraga sigmoidnog debelog crijeva savitljivom cijevi za promatranje) i dopušta liječniku da neposredno promatra težinu upale. Čak za vrijeme razdoblja bez simptoma, crijevo rijetko izgleda normalno, a uzeti uzorak tkiva za mikroskopsku pretragu ukazuje na kroničnu upalu.
Rendgenogram trbuha može ukazivati na težinu i proširenost bolesti. Rendgensko ispitivanje klizmom barija i kolonoskopijom (pretraga čitavog debelog crijeva savitljivom cijevi za promatranje) obično se ne radi prije početka liječenja, jer postoji opasnost od proboja kada se izvodi u aktivnim stadijima bolesti. Međutim, kad se bolest smiri obično se pregledava čitavo debelo crijevo radi utvrđivanja proširenosti bolesti i isključivanja raka. U tu se svrhu vrši kolonoskopija ili rendgensko snimanje nakon davanja klizme barija.
Prije postavljanja definitivne dijagnoze treba isključuti brojna druga stanja i bolesti koji čine diferencijalnu dijagnozu
Sve je bolesnike potrebno mikrobiološki obraditi - stolicu na crijevne patogene, a svakako treba isključiti infekciju s Entamoeba histolytica pregledom svježih uzoraka stolice. Kad se sumnja na amebijazu na temelju epidemiološke i putničke anamneze, potrebno je napraviti serološke pretrage i biopsiju sluznice crijeva.
U laboratorijskim nalazima u akutnoj fazi ulceroznog kolitisa postoji leukocitoza, trombocitoza uz ubrzanu sedimentaciju eritrocita (SE) te povišen nalaz CRP-a i fibrinogena koji su odraz upalne aktivnosti. Česta je sideropenična anemija, hipoalbuminemija i hipokalemija. Perinuklearna antineutrofilna citoplazmatska protutijela (pANCA) pozitivna su u 80 posto oboljelih, često udružena s primarnim sklerozirajućim kolangitisom.
Analiza pet istraživanja, pokazala je da je pretilost povezana s povećanim rizikom od Crohnove bolesti, no ne i ulceroznog kolitisa. Smatra se da ovi rezultati impliciraju da rastući teret pretilosti vjerojatno pridonosi sve većoj incidenciji Crohnove bolesti u svijetu.
14.05.2022. 16:0314.05.2022. 15:43
| Digestive Disease Week | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Što neka starija osoba uzima više antibiotika, to je njen rizik od razvoja upalne bolesti crijeva (IBD) veći, pokazuje nova studija. Smatra se da rezultati ove studije mogu pomoći objasniti dio porasta Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa među starijim osobama.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.