Znanstvenici otkrili komunikacijski sustav sličan neuronima u crijevima


Znanstvenici otkrili komunikacijski sustav sličan neuronima u crijevima

U ključnom napretku za regenerativnu medicinu i zdravlje crijeva, znanstvenici s Duke-NUS Medical School i NTU Singapore otkrili su precizan i neočekivan komunikacijski sustav u crijevima. Potporne stanice poznate kao telociti koriste fine ekstenzije - slične neuronima u mozgu - za izravno slanje signala crijevnim matičnim stanicama.

Ova studija dovodi u pitanje dugogodišnje pretpostavke o tome kako se crijeva održavaju i obnavljaju, što bi moglo dovesti do boljih tretmana za stanja poput upalne bolesti criijeva (IBD) i raka debelog crijeva.

Crijevna sluznica jedno je od najaktivnijih tkiva u ljudskom tijelu. Obnavlja se svakih nekoliko dana, zahvaljujući maloj skupini matičnih stanica koje žive duboko u malim džepovima koji se nalaze u crijevnoj sluznici, a nazivaju se kripte. Ove matične stanice se dijele i specijaliziraju, postajući različite vrste stanica potrebne za održavanje zdravlja i funkcionalnosti crijeva. Kako bi se postigla ova diferencijacija stanica, matične stanice oslanjaju se na upute okolnih potpornih stanica u niši matičnih stanica - specijaliziranom mikrookruženju u kojem matične stanice žive i funkcioniraju.

Iako se istraživanje usredotočilo na zdravo tkivo, implikacije su dalekosežne. Već je poznato da poremećaji u Wnt signalizaciji potiču neke oblike raka debelog crijeva. Slično tome, oštećena signalizacija može igrati ulogu u kroničnoj upalnoj bolesti crijeva (IBD) poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.

Ovo otkriće moglo bi promijeniti način na koji se pristupa popravljanju tkiva i regenerativnoj medicini.

Izvor:
Developmental Cell