Kadmij povezan s težom gripom i upalom pluća
Prema rezultatima nove studije toksičnost metala kadmija koja kompromitira imunološki sustav pluća, može uzrokovati težu gripu i upalu pluća. Jednako tako, potencijalno može povećati težinu COVID-19.
Prema rezultatima nove studije toksičnost metala kadmija koja kompromitira imunološki sustav pluća, može uzrokovati težu gripu i upalu pluća. Jednako tako, potencijalno može povećati težinu COVID-19.
Prema rezultatima velike američke studije najčešće komplikacije povezane s COVID-19 bile su upala pluća, respiratorno zatajenje, zatajenje bubrega i sepsa ili sistemska upala.
Plućno tkivo pacijenata s teškim COVID-19 u većini slučajeva pokazuje dobar oporavak tri mjeseca nakon hospitalizacije, ukazuje nova studija. Naime, preostala oštećenja u plućnom tkivu bila su ograničena te češća u pacijenata koji su liječeni u jedinicama intenzivne njege (ICU).
Prema trenutnim istraživanjima, odgovarajući status cinka može umanjiti vjerojatnost oboljevanja od zaraznih respiratornih bolesti i upale pluća te smanjiti rizik od njihovih komplikacija. Postoje i neizravne indikacije da bi unos cinka mogao biti učinkovit u borbi protiv koronavirusne bolesti (COVID-19), no još uvijek nema dovoljno podataka za navedenu preporuku.
Starije osobe hospitalizirane zbog upale pluća imaju veću vjerojatnost da će umrijeti unutar dvije godine od hospitalizacije nego starije osobe koje su imale prijelom kuka, ukazuje nova studija.
Australski znanstvenici s University of Melbourne otkrili su na koji način cink pruža zaštitu od bakterije Streptococcus pneumoniae, koja je inače primarni bakterijski uzročnik upale pluća zbog koje svake godine umire više od milijun ljudi.
Rezultati nove studije pokazali su da ekstrakt brusnice čini bakterije osjetljivijima na niže doze antibiotika, što pruža nadu u borbi za ograničavanje otpornosti na te važne lijekove. Inače, globalno širenje rezistencije na antibiotike potkopava desetljeća napretka u borbi protiv bakterijskih infekcija. Zbog pretjerane upotrebe antibiotika u medicini i poljoprivredi, trenutno smo na pragu povratka u razdoblje prije otkrića antibiotika u kojem manje infekcije ponovno mogu postati smrtonosne. Stoga je suzbijanje smanjenja učinkovitosti antibiotika poboljšanjem učinkovitosti trenutno dostupnih antibiotika ključni cilj.
Oboljeli od Alzheimerove bolesti koji koriste antiepileptičke lijekove, imaju dvostruko veći rizik od upale pluća u odnosu na pacijente s Alzheimerovom bolešću koji ne uzimaju antiepileptike, ukazuje istraživanje provedeno u Finskoj.
Američki znanstvenici s Harvard University otkrili su da dvije kemikalije koje se obično koriste za okus elektronskih cigareta mogu negativno utjecati na funkciju cilija (dlačica) u ljudskim dišnim putevima. Naime, pokazalo se da diacetil i 2,3-pentandion, mogu promjeniti ekspresiju gena povezanu sa stvaranjem i funkcioniranjem cilija.
Analiza 10 studija pokazala je da uporaba benzodiazepina i lijekova povezanih s benzodiazepinom, koji se koriste za liječenje raznih psihijatrijskih bolesti, može povećati rizik od upale pluća (pneumonije).