Probiotici bi mogli smanjiti potrebu za antibioticima
Studija koju su proveli američki znanstvenici iz Georgetown University Medical Center otkrila je da redovito korištenje probiotika u dojenačkoj dobi i djetinjstvu može značajno smanjiti potrebu za antibioticima tijekom tog razdoblja. Inače, neselektivno i prekomjerno korištenje antibiotika povezano je s porastom otpornosti na antibiotike u mnogim dijelovima svijeta.
Podaci iz američkog Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazuju da se u SAD-u svake godine dijagnosticira oko 2 milijuna infekcija rezistentnih na antibiotike, od čega 23.000 ima kobni ishod.
Smanjenje antibiotskih recepata glavni je korak u sprječavanju rezistencije na antibiotike, smatraju znanstvenici. Ako se to može postići jednostavnim i relativno jeftinim korakom, kao što je redovita uporaba probiotika, to bi bio važan napredak u ovoj borbi.
Ova studija je analizirala rezultate 12 kliničkih ispitivanja u kojima su se probiotici primjenjivali kod dojenčadi i djece te je utvrdila da je svakodnevno nadopunjavanje s probioticima dovelo do smanjenja broja recepata antibiotika za 29 posto. No, ako se u obzir uzmu samo vrlo dobro dizajnirane studije, tada je smanjenje broja recepata za antibiotike bilo i veće, čak 53 posto.
Probiotici koji su se koristili u ovim istraživanjima bili su sojevi Lactobacillusa i Bifidobacteriae.
Inače, ranija istraživanja pokazala su da probiotici smanjuju incidenciju, težinu i trajanje uobičajenih akutnih infekcija respiratornog i gastrointestinalnog trakta.
Izvor:
European Journal of Public Health