Gustoća kosti se smanjuje postupno, osobito u ljudi koji imaju senilnu osteoporozu, pa u početku osteoporoza nema simptoma.
Kad se gustoća kosti smanji toliko da nastane prijelom kosti, javlja se bol u kostima i mišićima te nastaju deformacije.
Bolovi u leđima koji nastaju usljed kompresivnih prijeloma kralježaka (Th VI i niže) počinju naglo, obično se ne šire, pogoršavaju se težinskim opterećenjem, izazivaju lokalnu osjetljivost i obično se počnu povlačiti kroz tjedan dana. Rezidualni bolovi traju mjesecima ili uopće ne prolaze.
Višestruki kompresivni prijelomi kralježaka konačno dovode do dorzalne kifoze s pretjeranom cervikalnom lordozom (udovičja grba). Prenaprezanje mišića i ligamenata uzrokuje kronične, duboke bolove, osobito u lumbalnom (slabinskom) području.
Također može doći do prijeloma i na drugim mjestima, obično kuka ili šake, ili usljed padova. Najopasnijim se smatra prijelom kuka, jer je on glavni uzrok nesposobnosti (invalidnosti) i gubitka neovisnosti u starijih osoba.
Povećanje unosa kalcija i proteina upotrebom mliječnih proizvoda kao što su mlijeko, jogurt i sir, povezano je sa smanjenjem padova i prijeloma kostiju kod starijih osoba koje su smještene u ustanove, ukazuje nova studija.
20.07.2021. 11:2820.07.2021. 11:16
| British Journal of Clinical Pharmacology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Prema rezultatima istraživanja koje su proveli znanstvenici s University of South Australia, veći unos kofeina može biti povezan s povećanim rizikom od osteoporoze.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.