Kako je osteoporoza bolest koja se razvija niz godina prije pojave prvih znakova bolesti, vrlo je važno na vrijeme razgovarati i savjetovati se s liječnikom. Liječnik će vas, utvrdi li u anamnezi čimbenike rizika, uputiti na potrebne preglede. Za žene je vrlo važno takav razgovor obaviti u ranoj postmenopauzi.
Pouzdana metoda otkrivanja osteoporoze jest denzitometrija, tj. mjerenje mineralne koštane gustoće. Mjeri se gustoća lumbalne kralježnice, kukova, distalnog dijela laktane ili palčane kosti, a može se odrediti i gustoća cijelog kostura. Promjene na kralježnici otkrivaju se ranije nego na kukovima, no u starijih osoba je kuk bolji pokazatelj, jer spondiloza može prikriti osteoporozu.
Denzitometrijski probir preporuča se za žene starije od 65 godina, kao i za žene s čimbenicima rizika za osteoporozu, koje su u dobi između 50 i 65 godina.
Na osteoporozu treba posumnjati u osoba koje zadobivaju prijelome nakon blagih, zanemarivih ozljeda, a u starijih i kod nejasnih križobolja.
Kod primjene standardnog radiograma kosti pokazuju smanjenu gustoću i gubitak trabekularne građe, ali se te promjene vide tek kada je izgubljeno oko 30 posto koštanog tkiva.
Ljudi koji imaju sleep apneju mogu imati još jedan problem o kojem se moraju brinuti - slabije kosti i zube. Poznato kao niska mineralna gustoća kostiju, stanje je pokazatelj osteoporoze i može povećati rizik od prijeloma i uzrokovati labavost zuba i probleme sa zubnim implantatima.
11.08.2022. 22:3711.08.2022. 21:25
| BMC Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Rezultati nove studije pokazali su da žene srednje životne dobi koje nikad ne jedu meso, imaju veću vjerojatnost da će imati prijelom kuka nego žene koje redovito konzumiraju meso i/ili ribu.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.