Kako je osteoporoza bolest koja se razvija niz godina prije pojave prvih znakova bolesti, vrlo je važno na vrijeme razgovarati i savjetovati se s liječnikom. Liječnik će vas, utvrdi li u anamnezi čimbenike rizika, uputiti na potrebne preglede. Za žene je vrlo važno takav razgovor obaviti u ranoj postmenopauzi.
Pouzdana metoda otkrivanja osteoporoze jest denzitometrija, tj. mjerenje mineralne koštane gustoće. Mjeri se gustoća lumbalne kralježnice, kukova, distalnog dijela laktane ili palčane kosti, a može se odrediti i gustoća cijelog kostura. Promjene na kralježnici otkrivaju se ranije nego na kukovima, no u starijih osoba je kuk bolji pokazatelj, jer spondiloza može prikriti osteoporozu.
Denzitometrijski probir preporuča se za žene starije od 65 godina, kao i za žene s čimbenicima rizika za osteoporozu, koje su u dobi između 50 i 65 godina.
Na osteoporozu treba posumnjati u osoba koje zadobivaju prijelome nakon blagih, zanemarivih ozljeda, a u starijih i kod nejasnih križobolja.
Kod primjene standardnog radiograma kosti pokazuju smanjenu gustoću i gubitak trabekularne građe, ali se te promjene vide tek kada je izgubljeno oko 30 posto koštanog tkiva.
Povećanje unosa kalcija i proteina upotrebom mliječnih proizvoda kao što su mlijeko, jogurt i sir, povezano je sa smanjenjem padova i prijeloma kostiju kod starijih osoba koje su smještene u ustanove, ukazuje nova studija.
20.07.2021. 11:2820.07.2021. 11:16
| British Journal of Clinical Pharmacology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Prema rezultatima istraživanja koje su proveli znanstvenici s University of South Australia, veći unos kofeina može biti povezan s povećanim rizikom od osteoporoze.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.