Ukoliko bolesnik ima jedan ili više navedenih simptoma, liječnik će provesti jedan ili više od slijedećih testova i dijagnostičkih metoda:
Analiza urina i krvi - Ove laboratorijske pretrage daju dobar uvid u funkciju bubrega i veličinu njenog oštećenja.
Ultrazvuk bubrega - Ultrazvučni aparat koristi zvuk koji čovjek ne može čuti i činjenicu da se zvuk odbija za prikazivanje unutarnjih organa.
CT (kompjutorska tomografija) - Koristi rendgenske zrake za snimanje tijela u slojevima. Može se provoditi i uz upotrebu kontrastnog sredstva koje se aplicira ovisno o organu koji se pregledava. Najčešće se kontrastno sredstvo unosi venskim putem.
NMR (nuklearna magnetska rezonanca) - Pretraga kod koje se koristi energija magnetskog zračenja i radio valova za prikaz presjeka određenog dijela tijela. I kod ove pretrage vidljivost promjena na organima se može poboljšati korištenjem kontrastnog sredstva.
IVP (intravenska pijelografija) - Dijagnostička je metoda kod koje se kontrastno sredstvo u organizam uvodi venskim putem. Kontrastno sredstvo se iz tijela izlučuje putem bubrega te se serijom rentgenskih snimaka može pratiti kretanje sredstva kroz bubrege i dalje kroz mokraćni sustav sve do izlučivanja iz tijela.
Biopsija tkiva - Uzimanje uzorka tkiva koja se može provesti na nekoliko načina ali u slučaju bubrega se najčešće provodi tzv. aspiracijom tankom iglom. Igla se pod kontrolom ultrazvuka uvodi kroz kožu sve do bubrega i tada se uzima uzorak stanica tkiva ili tekućine. Prikupljeni materijal se pregledava pod mikroskopom i temeljem mikroskopskog nalaza postavlja se histološka dijagnoza.
Cirkadijalni ritam ne upravlja samo našim rasporedom spavanja nego također može utjecati i na razvoj raka, dijagnozu i liječenje raka. Naime, cirkadijalni ritam upravlja većinom staničnih funkcija koje su uključene u napredovanje raka i stoga njegovo iskorištavanje otvara nove obećavajuće smjerove u borbi protiv metastaza.
09.03.2023. 22:3909.03.2023. 22:18
| Science Immunology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Rezultati nove studije pokazali su da zdrave crijevne bakterije mogu putovati od crijeva do limfnih čvorova i kancerogenih tumora drugdje u tijelu te povećati učinkovitost određenih lijekova za imunoterapiju. Smatra se da ovi rezultati rasvjetljavaju zašto antibiotici mogu oslabiti učinak imunoterapije te mogu dovesti do razvoja novih terapija za rak.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.