Vijesti



09.02.2019. 12:53 09.02.2019. 12:25

Imunoterapija uspješna u liječenju uznapredovalog karcinoma Merkelovih stanica

Rezultati novog istraživanja pokazali su nevjerojatnu sposobnost našeg imunološkog sustava da se bori i uništi agresivni oblik raka kože koji se zove karcinom Merkelovih stanica. Naime, pokazalo se da imunoterapeutik pembrolizumab, blokira određene receptore u našem tijelu, što rezultira super punjenjem našeg imunološkog sustava da prepoznaje i uništava stanice raka.





06.02.2019. 12:32 06.02.2019. 12:01

Lijekovi za psorijazu mogu pomoći u prevenciji srčane bolesti

Poznato je da su za srčani udar odgovorni dijabetes, hipertenzija, povišeni kolesterol, obiteljska povijest srčanog udara i pušenje, no, prema mišljenju stručnjaka, toj listi bi trebalo pridodati i upalu. Naime, istraživanje provedeno na 121 pacijentu s psorijazom pokazalo je da primjena protuupalnih lijekova znanih kao biološki lijekovi, koji suzbijaju proinflmatorne aktivnosti imunološkog sustava, može pomoći u smanjivanju aterosklerotskog plaka u koronarnim arterijama srca.


06.02.2019. 11:26 06.02.2019. 10:44

Visoki krvni tlak vodeći čimbenik rizika za moždani udar u mlađih odraslih osoba

Moždani udar se najčešće javlja u odraslih osoba u dobi od 65 i više godina. No, valja istaknuti da se stopa moždanog udara među mlađim odraslim osobama stalno povećava tijekom zadnja dva desetljeća. Novo istraživanje pokazalo je da se rizik od moždanog udara značajno povećava kada se uđe u 20-te godine, ukoliko se pritom ima visoki krvni tlak (hipertenzija) ili više od jednog čimbenika rizika za moždani udar. Jednako tako, rizik od moždanog udara se značajno povećava i tijekom sljedeća dva desetljeća života. 




04.02.2019. 14:00 04.02.2019. 10:47

Hrvatska po preživljenju od karcinoma ispod europskog prosjeka

Po uspješnosti ranog otkrivanja i liječenja raka Hrvatska ima puno prostora za napredak jer smo, unatoč postignutom napretku kod pojedinih vrsta karcinoma, po preživljenju od zloćudnih bolesti i dalje ispod europskog prosjeka, uz i dalje nezadovoljavajući odaziv na preventivne preglede, upozorava Hrvatska liga protiv raka povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka.