Nova terapija pomaže kod uznapredovale plućne arterijske hipertenzije

Relativno nova terapija koja se koristi za liječenje plućne arterijske hipertenzije kod osoba s blagom do umjerenom bolešću, lijek sotatercept, pokazao se učinkovitom u sprječavanju smrti kod osoba s uznapredovalijom bolešću.
Rezultati su pokazali 76 posto manji rizik od primarnog ishoda (smrt od bilo kojeg uzroka, transplantacija pluća ili hospitalizacija) sa sotaterceptom nego s placebom, što predstavlja značajan učinak.
Kod nekih pacijenata koji su uzimali sotatercept pojavile su se vaskularne malformacije i krvarenja, ali to ih nije navelo da prestanu uzimati lijek. Ipak, potrebno je bolje razumijevanje kako bi se te nuspojave mogle povezati s pridržavanjem pacijenata sotaterceptu u stvarnoj kliničkoj praksi.
Plućna arterijska hipertenzija je rijedak poremećaj koji karakterizira patološko preoblikovanje distalnih plućnih arteriola. Ove promjene povećavaju plućni vaskularni otpor, što dovodi do kliničkog sindroma koji se manifestira smanjenim kapacitetom za vježbanje, oštećenim funkcionalnim statusom i hemodinamskom nestabilnošću. Većina pacijenata s plućnom arterijskom hipertenzijom imat će progresiju koja može biti brza i neumoljiva; stoga kliničko liječenje naglašava ranu dijagnozu, agresivnu početnu farmakoterapiju i brzu intervenciju za pacijente s nepovoljnim tijekom. Ipak, progresija do uznapredovale plućne arterijske hipertenzije ostaje česta, a smrtnost u roku od 1 godine u ovoj podskupini visokog rizika iznosi 26%.