Pušenje očeva povezano s rizikom od razvoja leukemije kod djece
Nova australska studija u kojoj je sudjelovalo gotovo 400 djece s akutnom limfoblastičnom leukemijom (ALL) pokazala je da su djeca čiji su očevi pušili u vrijeme njihova začeća izložena 15 posto većem riziku od razvoja akutne limfoblastične leukemije, najčešće zloćudne bolesti dječje dobi.
Također, pokazalo se da su djeca čiji su očevi u vrijeme njihova začeća pušili najmanje 20 cigareta dnevno, izložena 44 posto većem riziku od razvoja akutne limfoblastične leukemije.
Obzirom da je duhanski dim pun toksina i karcinogena, dolazi do oštećenja stanica koje proizvode spermije, koji usprkos oštećenoj DNK mogu oploditi jajnu stanicu, što u konačnici može uzrokovati razvoj bolesti kod djeteta
Jednako tako pokazalo se da pušenje majke nije imale utjecaj na povećanje rizika od razvoja akutne limfoblastične leukemije.
Inače i nekoliko drugih okolišnih čimbenika povezano je s većim rizikom od razvoja akutne limfoblastične leukemije, poput zračenja, te izloženosti majke bojama i pesticidma tijekom trudnoće.
Izvor:
American Journal of Epidemiology