Novi test krvi nudi uvid u stadij i težinu Alzheimerove bolesti
Novorazvijeni krvni test za Alzheimerovu bolest ne samo da pomaže u dijagnozi neurodegenerativnog stanja, već također pokazuje koliko je napredovalo, sugeriraju rezultati nove studije.
Novorazvijeni krvni test za Alzheimerovu bolest ne samo da pomaže u dijagnozi neurodegenerativnog stanja, već također pokazuje koliko je napredovalo, sugeriraju rezultati nove studije.
Novo istraživanje pokazuje da prisutnost fibrilacije atrija povećava rizik od buduće demencije za 21% kod pacijenata s dijagnozom fibrilacije atrija mlađih od 70 godina i rizik od demencije s ranim početkom za 36%. Povezanost je bila jača kod mlađih odraslih osoba, a izgubljena je kod starijih osoba u dobi od 70 i više godina.
Rezultati nove studije pokazuju da bilo koji oblik vježbanja može značajno potaknuti rad mozga i pamćenje kod djece, odraslih i starijih osoba. Naime, pokazalo se, da redovita tjelovježba poboljšava opću kogniciju, pamćenje i izvršnu funkciju kod zdravih pojedinaca i onih s kliničkim stanjima, potvrđujući tjelovježbu kao ključnu, uključivu aktivnost za optimizaciju kognitivnog zdravlja.
Eksperimentalni lijek gantenerumab koji čisti amiloid beta (Aβ) iz mozga smanjuje rizik od razvoja Alzheimerove bolesti za 50% među skupinom od 22 osobe s genetskim mutacijama koje gotovo jamče da će na kraju razviti bolest mozga, pokazuje nova studija.
Za starije osobe pospanost tijekom dana mogla bi značiti da su pod povećanim rizikom od demencije, sugerira nova studija. Naime, pokazalo se, da su žene u 80-ima imale dvostruki rizik od demencije ako su iskusile sve veću dnevnu pospanost tijekom posljednjih pet godina.
Iako je upravljanje simptomima primarni pristup trenutnom liječenju Alzheimerove bolesti, lijekovi koji se često koriste ne zaustavljaju napredovanje bolesti unatoč poboljšanju kognitivnih ishoda. Sve se više smatra da pristupi prehrani smanjuju rizik od razvoja bolesti, pri čemu je fokus na kefiru zbog bogatstva bioaktivnih spojeva.
Rezultati nove studije otkrivaju da starije odrasle osobe koje održavaju dobro kardiovaskularno zdravlje pokazuju manje znakova degeneracije mozga - što nudi nadu za sprječavanje demencije i Alzheimerove bolesti.
Samo nekoliko dana prehrane s visokim udjelom zasićenih masti moglo bi biti dovoljno da izazove probleme s pamćenjem i povezanu upalu mozga kod starijih osoba, sugerira nova studija.
Nova studija otkrila je brže nakupljanje tau proteina u određenim regijama mozga - ključnog pokazatelja Alzheimerove bolesti - u mozgovima žena starijih od 70 godina koje su uzimale menopauzalnu hormonsku terapiju (HT) više od desetljeća prije. Što se pak tiče nakupljanja beta amiloida, nije uočena značajna razlika.
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) mogu pomoći u zaštiti mozga suzbijanjem upale koja pridonosi demenciji, ukazuju rezultati nove studije. Pokazalo se, da su osobe koje su dugotrajno uzimale nesteroidne protuupalne lijekove imale 12% manji rizik od razvoja demencije.