Pimavanserin može pomoći u liječenju deluzija kod pacijenata s demencijom
Pimavanserin, lijek koji se koristi za ublažavanje deluzija (krivih uvjerenja) u pacijenata s Parkinsonovom bolešću, također može pomoći u ublažavanju istih i kod pacijenata s Alzheimerovom bolešću te drugim vrstama demencije, ukazuje nova studija.
Trans-masti povezane s povećanim rizikom od demencije
Više razine trans-masti u serumu povezane su sa značajno većim rizikom od demencije, uključujući i Alzheimerovu bolest, ukazuje nova studija.
Duboki san može pomoći u otklanjanju toksina iz mozga
Izgleda da duboke faze sna pružaju priliku mozgu da se riješi potencijalno toksičnih tvari, ukazuje nova studija. Naime, pokazalo se da tijekom dubokog sna aktivnost "sporog vala" živčanih stanica stvara prostor da se cerebrospinalna tekućina ritmički kreće u mozak i iz njega te na taj način ispire otpadne metaboličke proizvode.
Prehrana bogata solju može izazvati demenciju
Poznato je da prekomjeran unos soli može oštetiti krvne žile, no sada je novo istraživanje pokazalo da prehrana bogata solju smanjuje razinu dušičnog oksida te mijenja tau protein unutar neurona, izazivajući pad kognitivne obrade u mozgu. Stoga se smatra da kontrola unosa soli ima važnu ulogu u prevenciji demencije.
Je li metabolička disfunkcija glavni uzročnik Alzheimerove bolesti?
Znanstvenici s Yale-NUS College-a pronašli su dokaze da je metabolička disfunkcija primarni uzrok Alzheimerove bolesti. Inače, Alzheimerova bolest je najčešća neurodegenerativna bolest koja pogađa starije osobe diljem svijeta, kao i jedan od najčešćih uzroka demencije.
Promjene u retini mogu biti rani znak Alzheimerove bolesti
Izgleda da kod Alzheimerove bolesti u ranoj fazi bolesti dolazi do promjena u debljini sloja mrežnice (retine), upale ili stanjivanja, što potvrđuje da su promjene u mrežnici jedan od najvažnijih znakova za rano dijagnosticiranje Alzheimerove bolesti.
Korištenje slušnog aparata povezano s manjim rizikom od demencije
Upotreba slušnog aparata povezana je s manjim rizikom od dijagnoze Alzheimerove bolesti, demencije, depresije, anksioznosti i štetnih padova kod starijih odraslih osoba kojima je dijagnosticiran gubitak sluha, ukazuje nova studija u kojojje sudjelovalo 114.862 starije osobe.
Migrene značajan čimbenik rizika za demenciju
Demencija je najčešća neurološka bolest u starijih odraslih osoba, dok su glavobolje, uključujući i migrene, najčešći neurološki poremećaj kod svih uzrasta. U nedavnoj studiji, koja je obuhvatila 679 odraslih osoba u dobi od 65 i više godina, migrene su bili značajan čimbenik rizika za demenciju, uključujući Alzheimerovu bolest.
Povišeni krvni tlak u srednjoj životnoj dobi povećava rizik od demencije
Američko istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 4.700 ispitanika pokazalo je da povišeni krvni tlak (hipertenzija) u srednjoj životnoj dobi koji je prisutan i u starosti povećava rizik od razvoja demencije.
Najnovije sa foruma:
- 28.04.2025 12:45 Gliste Ogrtac
- 26.04.2025 11:50 Re: Roaccutan Ante Perica, dr. med.
- 26.04.2025 11:50 Re: Secer djetelina1
- 25.04.2025 00:05 Re: Kvrzica kod pada Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
- 25.04.2025 00:05 Re: Nalaz kod 22 mjesecnog djecaka Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
Naše preporuke:
- Protein ZIP4 identificiran kao pokretač agresije glioblastoma
- Pregledi mrežnice obećavaju u ranom otkrivanju Parkinsonove bolesti
- Proteini bjelanjaka mogu pomoći u snižavanju krvnog tlaka
- Endometrioza povećava rizik od prerane menopauze kod žena
- Nedostatak vitamina D u djetinjstvu povezan sa srčanim bolestima u odrasloj dobi
- Kurkumin pokazuje obećavajuće učinke u liječenju pretilosti, upala i neurodegenerativnih bolesti
- ADHD i anksioznost pokazuju različite obrasce kod dječaka i djevojčica
- Tjelovježba pomaže u ublažavanju nuspojava liječenja raka
- Oštećenje mozga povezano s povećanom impulzivnošću
- Kirurško liječenje tumora štitnjače