Nadzor simptoma GERB-a i izbjegavanje komplikacija cilj je i liječenja lijekovima i kirurškom terapijom.
Vrlo je važno imati na umu da liječenju GERB-a stoje na raspolaganju i različiti jednostavni, učinkoviti i jeftini nefarmakološki postupci. Gojazni pacijenti trebali bi smršaviti, pušači ostaviti cigarete, određene vrste hrane valja uzimati u ograničenim količinama, a neke lijekove valja izbjegavati. Takve mjere smanjuju ozbiljnost simptoma refluksa i mogu smanjiti potrebu za liječenjem bolesti.
Nefarmakološke mjere suzbijanja GERB-a
Fizički čimbenici:
smanjivanje tjelesne težine na idealnu mjeru;
podizanje uzglavlja kreveta;
izbjegavanje stezanja pojasa i nošenja tijesne odjeće;
lijekovi za poboljšavanje pokretljivosti (prokinetički lijekovi).
Kirurško liječenje
Kirurško liječenje, obično pomoću laparoskopije, primjenjuje se kod bolesnika s ozbiljnim ezofagitisom, hemoragijom, strikturom ili vrijedom. Strikture jednjaka se rješavaju opetovanim širenjem (npr. endoskopski postavljenim balonom ili bužiranjem) da bi se postigla i održala odgovarajuća širina odnosno prohodnost jednjaka.
Promjena godišnjeg doba, odnosno dolazak proljeća može potaknuti određene hormonalne aktivnosti i aktivnosti živčanih putova koje ubrzavaju lučenje kiseline u želucu, a ona je glavni problem upravo gastritisa i gastroezofagealnog refluksa (GERB).
18.02.2022. 23:1618.02.2022. 22:56
| The American Journal of Gastroenterology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Istraživanje koje je ispitivalo utjecaj položaja spavanja na noćni gastroezofagealni refluks pokazalo je da je spavanje na lijevom boku povezano s kraćim vremenom izlaganja jednjaka želučanoj kiselini i bržim uklanjanjem želučane kiseline iz jednjaka nego kada se spava na leđima ili desnom boku.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.