Pojam gastroezofagealnog refluksa uveden je tek oko 1930. god. kad je ustanovljeno da je peptički ezofagitis posljedica prisutnosti želučanih izlučevina u jednjaku. Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je patološko stanje uzrokovano refluksom (vraćanjem) želučanog sadržaja u jednjak, a obuhvaća veliki raspon bolesti - neki pacijenti imaju simptome bez pojave upale sluznice dok drugi imaju ezofagitis ili uznapredovale komplikacije poput Barrettovog jednjaka i peptičkih striktura uz samo blage simptome.
Većina pacijenata s gastroezofagealnom refluksnom bolešću, ili skraćeno GERB-om, pokazuje simptome, ali nemaju ezofagitis. Učestalost GERB-a kod odraslih osoba kreće se od 30 do 40 posto.Često se javlja i u djece, a u pravilu započinje već pri rođenju. Broj oboljelih od ezofagitisa veći je kod hospitaliziranih pacijenata nego u općoj populaciji, također je veći u razvijenim zemljama, te je veći u bjelačkim nego crnačkim zajednicama. Vrijed (ulkus), strikture i Barrettov jednjak su rjeđe komplikacije GERB-a.
Izgleda da je rad u smjenama značajno povezan s učestalošću refluksnog ezofagitisa, ukazuju rezultati nove studije u kojoj je sudjelovalo 140.553 ispitanika prosječne životne dobi od 37,9 godina.
01.02.2023. 11:5801.02.2023. 11:04
| Diagnostics | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.