05.04.2020. 20:3007.02.2011. 15:56
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Želudac je najširi dio probavne cijevi koji služi za spremište i probavu hrane. Veći dio želuca je gotovo okomito smješten u lijevom podrebarju, te seže i u epigastričko područje. Želudac žena je više izduljen i smješten je okomitije nego u muškaraca.
U želucu se zalogaji slažu u slojevima, želučanim sekretom se kemijski razgrađuju na jednostavnije spojeve i pretvaraju u kašu koja nastaje i gomila se bez istezanja stijenke. Želučani sadržaj potom dolazi distalno u donji dio želuca, a odatle se u porcijama prazni u dvanaesnik (duodenum).
Gastritis obuhvaća upalne promjene želučane sluznice, a gastropatija se odnosi na epitelne ili vaskularne promjene želučane sluznice, pri čemu je upalna sastavnica minimalna ili odsutna. Klasifikacije gastritisa su bazirane na dužini trajanja (akutni/kronični), histološkim značajkama, anatomskoj proširenosti i etiologiji.
Gastritis se može pojaviti iznenada (akutni gastritis) ili se može razviti polagano, tijekom vremena (kronični gastritis).
Gastritis je najčešće uzrokovan infekcijom s Helicobacter pylori, dok su ostali upalni uzročnici (bakterijski, virusni, parazitarni i gljivični) znatno rjeđi zbog utjecaja kiseline u želučanom lumenu.
Pojavi gastritisa mogu pridonijeti i drugi čimbenici kao što je traumatska povreda, redovito uzimanje sredstava protiv bolova kao i pretjerano uživanje u alkoholu.
Za većinu ljudi gastritis nije teška bolest i uz odgovarajuće liječenje, stanje se može brzo popraviti.
Promjena godišnjeg doba, odnosno dolazak proljeća može potaknuti određene hormonalne aktivnosti i aktivnosti živčanih putova koje ubrzavaju lučenje kiseline u želucu, a ona je glavni problem upravo gastritisa i gastroezofagealnog refluksa (GERB).
04.10.2020. 21:3604.10.2020. 21:05
| Gut | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.