Lijekovi za žgaravicu povezani s većim rizikom od dijabetesa
Rezultati nove studije ukazuju da primjena popularnih lijekova za ublažavanje žgaravice, inhibitora protonske pumpe (PPI), može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Želudac je najširi dio probavne cijevi koji služi za spremište i probavu hrane. Veći dio želuca je gotovo okomito smješten u lijevom podrebarju, te seže i u epigastričko područje. Želudac žena je više izduljen i smješten je okomitije nego u muškaraca.
U želucu se zalogaji slažu u slojevima, želučanim sekretom se kemijski razgrađuju na jednostavnije spojeve i pretvaraju u kašu koja nastaje i gomila se bez istezanja stijenke. Želučani sadržaj potom dolazi distalno u donji dio želuca, a odatle se u porcijama prazni u dvanaesnik (duodenum).
Peptički ulkus (vrijed) ogoljeli je dio sluznice gastrointestinalnog trakta, osobito u želucu (želučani vrijed) ili na prvih nekoliko centimetara dvanaesnika (duodenalni vrijed), koji prodire u mišićni sloj sluznice (muskularis mukoze). No peptički ulkus može se naći i u jednjaku, proksimalnom dijelu jejunuma te u području Meckelova divertikula.
Vrijedovi mogu biti veličine od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Razlikuju se od erozija po dubini prodiranja; erozije su više površinske i ne uključuju muskularis mukoze.
Ulceracije mogu nastati u svakoj životnoj dobi, uključujući dojenačku dob i djetinjstvo, ali su najčešći u srednjim godinama.
Peptički ulkus nastaje zbog narušene ravnoteže između agresivnih čimbenika (želučana kiselina, pepsin i dr.) i obrambenih mehanizama sluznice (mukus, bikarbonati, mikrocirkulacija, prostaglandini i dr.).
Najčešći simptom peptičnog ulkusa je abdominalna bol, lokalizirana u epigastriju.
Zadnja izmjena: 23.08.2019.