Lijekovi za žgaravicu povezani s većim rizikom od dijabetesa
Rezultati nove studije ukazuju da primjena popularnih lijekova za ublažavanje žgaravice, inhibitora protonske pumpe (PPI), može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Ciljevi antiulkusne terapije su nestanak/olakšanje simptoma, zacjeljenje ulkusa, sprječavanje komplikacija i sprječavanje nastanka recidiva.
Iako je želučana kiselina važna u patogenezi nastanka ulkusne bolesti, eradikacija Helicobacter pylori i prevencija/terapija ulkusa nastalih upotrebom nesteroidnih protuupalnih lijekova čine jednako važnu odrednicu terapijskog postupka.
Lijekovi za liječenje ulkusa mogu se podijeliti u dvije skupine:
Lijekovi koji djeluju na želučanu kiselinu:
Lijekovi koji djeluju citoprotektivno:
Liječenje infekcije kojoj je uzročnik Helicobacter pylori sastavni je dio liječenja ulkusne bolesti ako je infekcija dokazana. Postoji nekoliko terapijskih shema koje se primjenjuju, a najčešće se primjenjuje kombinacija 2 antibiotika i inhibitora protonske pumpe (npr. klaritromicin i amoksicilin ili metronidazol plus pantoprazol).
Antibiotici pomažu pri iskorjenjivanju bakterije, a inhibitori protonske pumpe ublažavaju bolove i mučninu, liječe upalu i pojačavaju učinkovitost antibiotika. Kako bi se uvjerio da više nema H. pylori liječnik će vas poslije liječenja ponovo poslati na laboratorijske pretrage.
Kirurško liječenje ulkusne bolesti u domeni je liječenja komplikacija. apsolutne su indikacije perforacija, teško i/ili recidivno krvarenje koje se ne može zaustaviti endoskopski, a ugrožava bolesnikov život, te penetracija i stenoze koje ometaju prolazak u distalne dijelove.
Zadnja izmjena: 26.07.2015.