Ako je lezija dokazana i liječnik procijeni da je potrebno daljnje liječenje, na raspolaganju su različiti načini liječenja. Sve načine provodi ginekolog ili ambulantno ili u bolnici.
Uglavnom se koristi lokalna anestezija za sve zahvate pa nema boli.
Najčešće se koriste slijedeći zahvati:
Krioterapija – ili terapija zaleđivanjem, mala metalna površina se zaleđuje te se pritiskom na područje koje treba odstraniti prislanja i tada hladnoća uništava abnormalne stanice.
krioterapija lezije vrata maternice
LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure ili elektrokirurška petlja) – to je jedan od možda najčešćih i najjednostavnijih načina odstranjivanja abnormalnih stanica koje se čini pomoću električne struje.
Konizacija ili konus biopsija – operativno odstranjivanje dijela vrata maternice u obliku konusa, a čini se s laserom, elektirokirurškom petljom ili skalpelom.
konizacija vrata maternice
Terapija laserom – njime se doslovno spaljuje područje zahvaćeno abnormalnim stanicama. Dolje na slici prikazani su: sam postupak (u pozadini), vrat maternice (cerviks) s lezijpm prije operacije (u krugu lijevo) i vrat maternice tri tjedna nakon terapije laserom (u krugu desno).
Pembrolizumab je nedavno odobren u kombinaciji s kemoterapijom za liječenje žena s perzistentnim, rekurentnim ili metastatskim rakom vrata maternice čiji tumori izražavaju PD-L1.
14.01.2023. 13:2013.01.2023. 23:55
| Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Rezultati nove studije u kojoj su sudjelovale 12.442 žene u dobi od ≥ 21 godine, pokazali su da je teret uznapredovalog raka vrata maternice povećan za žene u dobi od ≥65 godina.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.