Početni simptomi raka želuca su nespecifični i slabo izraženi pa im bolesnici i liječnici često ne pridaju značaj. Kasnije se može javiti osjećaj težine u gornjem dijelu trbuha, pogotovo nakon obroka, mučnine, lagani do umjereni gubitak teka i neke druge neodređene smetnje poput lošijeg općeg stanja.
U kasnijoj, uznapredovaloj bolesti pojavljuju se trajna bol u gornjem dijelu trbuha, gubitak tjelesne težine, mučine i povraćanje, ako je rak smješten u izlaznoj regiji želuca (antrum), a disfagija (otežano gutanje) ukoliko je rak smješten u predjelu kardije.
Zbog okultnog ili manifestnog krvarenja karcinomske lezije može se razviti značajna sideropenična anemija sa svim kliničkim simptomima. Čak i u toj fazi nerijetki se bolesnici liječe kao da boluju od ulkusne bolesti.
Nažalost, zbog svega navedenog, bolest se dijagnosticira dok je još lokalizirana u samo 10 do 20 posto bolesnika. Katkad prvi simptomi raka želuca mogu biti uzrokovani metastazama (ascites, opstruktivna žutica, dispneja, neurološki ili ginekološki problemi i dr.). Može se javiti i tromboza donjih udova.
Rak želuca, koji se nekada prvenstveno javljao kod starijih osoba, u porastu je među mlađim osobama u razvijenim zemljama. U nedavnom pregledu, kineskih znanstvenika iz Hong Konga analizirano je kako prehrana, želučani mikrobi i njihovi metaboliti utječu na rizik od raka želuca, ističući štetne i zaštitne mikrobne vrste i prehrambene obrasce.
23.06.2025. 18:1123.06.2025. 17:52
| Nature Genetics | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Britanski i španjolski znanstvenici stvorili su test koji može uspješno predvidjeti hoće li rak odoljeti uobičajenim oblicima kemoterapije. Test analizira promjene u redoslijedu, strukturi i broju kopija DNK unutar raka - poznate kao potpisi kromosomske nestabilnosti (CIN). Ovi potpisi se pronalaze čitanjem cijelog DNK slijeda tumora i traženjem obrazaca u tome kako su kromosomi poremećeni u usporedbi s normalnim stanicama.