Liječenje raka želuca može se provesti resekcijom (kirurška ili endoskopska), kemoterapijom, radioterapijom (zračenjem) ili kombinacijom navedenih metoda, a odabir ovisi o stadiju bolesti i stanju bolesnika.
Kurativno kirurško liječenje uključuje uklanjanje većeg dijela ili cijelog želuca s drenažnim limfnim čvorovima u slučaju kada je bolest ograničena na želudac i regionalne limfne čvorove.
Adjuvantna kemoterapija ili kombinacija kemoterapije i zračenja nakon kirurškog zahvata može pomoći ukoliko je tumor resektabilan.
Metastaze ili široko zahvaćanje limfnih čvorova onemogućuju provođenje kurativnog kirurškog zahvata. U većini slučajeva treba provesti palijativne zahvate radi poboljšanja kvalitete bolesnikova života.
Neoperabilni bolesnici se liječe polikemoterapijskim protokolima.
Prognoza liječenja najviše ovisi o stadiju, no krajnje preživljavanje je vrlo loše, naime 5-godišnje preživljavanje je manje od 5 do 15 posto, zbog otkrivanja raka u uznapredovaloj fazi bolesti.
Ukoliko je tumor ograničen na sluznicu ili podsluznicu, petogodišnje preživljavanje može biti i do 80 posto. Za tumore koji zahvaćaju lokalne limfne čvorove, preživaljavanje se kreće od 20 do 40 posto.
Limfom želuca i gastrointestinalni stromalni tumor (GIST) imaju bolju prognozu.
Izgleda da tjelovježba poboljšava ishode raka i pojačava odgovor na imunoterapiju preoblikovanjem crijevnog mikrobioma, pokazuje nova studija. Jednako tako, otkrilo se, da su te koristi potaknute specifičnim spojem nazvanim format, koji proizvode crijevne bakterije, a također je povezan s boljim ishodima kod pacijenata s melanomom.
08.07.2025. 21:3608.07.2025. 21:19
| Nature Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Tri četvrtine slučajeva raka želuca moglo bi se spriječiti ako liječnici iskorijene infekciju uobičajenom vrstom bakterije, tvrdi nova studija. Naime, nova studija je pokazala, da je bakterija Helicobacter pylori povezana sa 76% budućih slučajeva raka želuca.