Članci


31.08.2019. 18:15 01.06.2003. 10:09 | Domagoj Parazajder, dr. med. | OB "Sveti Duh"

Upale zvukovoda

Otitis eksterna je upala kože vanjskog slušnog hodnika (zvukovoda) smještenog između uške i bubnjića. U upali zvukovoda mogu sudjelovati razne bakterije, gljivice te virusi. Najčešći uzročnik upale zvukovoda su bakterije, uglavnom Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Staphylococcus epidermidis i druge. Kada su gljivice uzročnik upali zvukovoda uglavnom se radi o onima iz roda Candida i Aspergillus. Herpes zoster te Herpes simpleks virusi također su identificirani kao uzročnici upale zvukovoda.


31.08.2019. 18:17 21.01.2003. 11:00 | Ksenija Makar Aušperger, dr. med. | KBC Zagreb

Primjena antioksidansa - korisna, potrebna, opravdana?

Danas se u različitim medijima (novine, televizija, radio, Internet) ali i u svakodnevnom životu vrlo često govori i piše o oksidativnom stresu, slobodnim radikalima i o liječenju tih stanja s antioksidansima. O antioksidansima se pritom uvijek misli kao o dobrim, korisnim tvarima koje mogu spriječiti nastanak i liječiti niz stanja i bolesti.


31.08.2019. 18:18 26.11.2002. 09:31 | Prof. dr. sc. Josip Pasini, dr. med. | KBC Zagreb

Adenom i karcinom prostate

Adenom prostate je benigna promjena koja nastaje sa starenjem. Adenom stvaraju umnožene žlijezde unutarnjeg sloja prostate koje podliježu stromalnoj i epitelnoj hiperplaziji. Uzrok nastanku adenoma je nejasan, a dovodi se u vezu s promjenama hormonalnog statusa u starijoj dobi. Karcinom prostate je maligna bolest koja započinje u perifernim dijelovima prostate. Bolesnici se javljaju zbog opstrukcije vrata mokraćnog mjehura. Kod metastatske bolesti mogu se javiti zbog boli u kostima ili se pak bolest otkriva slučajno, prilikom drugih dijagnostičkih postupaka, ili se pak nadje povišen organ-specifični marker, prostata specifični antigen (PSA).


31.08.2019. 18:19 19.11.2002. 10:03 | Marinko Bilušić, dr. med. | KBC Zagreb

Lijekovi u trudnoći

Primjena lijekova u trudnoći vrlo često predstavlja višestruki problem. Naime, s jedne strane liječnici, kako oni opće prakse, tako i specijalisti najčešće izbjegavaju propisivati trudnicama bilo kakve lijekove, ponekad čak kada su im ti lijekovi neophodno potrebni (iz straha od štetnog djelovanja na plod ili trudnoću). S druge strane uslijed nepotpune i nedovoljne informiranosti trudnica vrlo često smo svjedoci njihovog paničnog straha od kontakta s bilo kakvim lijekom tijekom trudnoće. Dovoljna je jedna jedina tableta slučajno uzeta tijekom trudnoće pa da se kod trudnice javi sumnja i strah koji ih onda potaknu na brzo traženje odgovora o eventualnom riziku za njihovu trudnoću.


31.08.2019. 18:20 01.05.2002. 13:45 | Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med. | KBC Zagreb

Bolesti grkljana

Grkljan je važan organ čije je liječenje u domeni otorinolaringologije. Njegova najvažnija uloga je zaštita donjih dišnih puteva (dušnika i pluća) od ulaska hrane i sekreta nosa i ždrijela tijekom gutanja. Grkljan je važan dio dišnog puta i ključan je u održavanju adekvatnog kalibra na prijelazu iz gornjih u donje dišne puteve.


31.08.2019. 18:22 15.02.2002. 11:44 | Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med., Mr. sc. Marija Bošnjak Pašić, dr. med. | KBC "Sestre Milosrdnice"

Migrena

Migrena je najduže poznata i jedna od najčešćih vrsta glavobolje koja se javlja periodično. Prema različitim istraživanjima od nje pati od 8 do 20% pučanstva. Učestalost je različita u različitim klimatskim područjima, a ovisi i o dobi, spolu te načinu života.


31.08.2019. 18:24 15.02.2002. 11:21 | Prof. dr. sc. Božena Šarčević, dr. med. | KBC "Sestre milosrdnice" - Klinika za tumore

Prehrana i rak

Brojna dosadašnja istraživanja pokazala su da je rak bolest s mnogo stadija i čija je pojavnost jako povezana s čimbenicima okoliša i životnog stila. Rak je zapravo rezultat međusobnog djelovanja čimbenika okoliša i genetskih čimbenika. Ljudska prehrana sadrži mnogo različitih prirodnih mutagena i karcinogena a i mnogo prirodnih protumutagena i protukarcinogena. Mnogi od mutagena i karcinogena djeluju na taj način da stvaraju radikale kisika koji imaju važnu ulogu kao endogeni pokretači degenerativnog procesa, kao što je oštećenje deoksiribonukleinske kiseline (DNK) i mutacije što može biti povezano s rakom.


31.08.2019. 18:25 15.12.2001. 09:35 | Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med. , Mr. sc. Marija Bošnjak Pašić, dr. med. | KBC "Sestre milosrdnice"

Glavobolja

Pod glavoboljom se podrazumijeva bol u glavi, trajna, ili povremena, rijetka ili učestala, difuzna koja zahvaća cijelu glavu ili lokalizirana. Glavobolja je jedan od najčešćih simptoma s kojima se susrećemo u svakodnevnom životu. Vrlo često je popratni simptom mnogih bolesti. Koliko puta ste rekli "Boli me glava" i dalje nastavili raditi i živjeti kao da se ništa ne događa. Većina ljudi povremene glavobolje prihvaća kao sastavni dio života. Istodobno, glavobolja je problem s kojim se liječnici najčešće susreću. Obraćaju im se bolesnici koje muči kronična glavobolja ili se javljaju zbog akutne, jake glavobolje s burnim početkom. Takva glavobolja je prijeteći simptom i može biti znak ozbiljnih i teških bolesti i takve je bolesnike potrebno hitno obraditi i zbrinuti.


27.08.2019. 16:40 20.05.2001. 10:00 | Prof. dr. sc. Ana Cekić-Arambašin, dr. stom. | Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Oralni lihen ruber

Pojava oralnog lihen rubera (OLR), je vrlo učestala u ustima. To je bolest koja se svrstava u kožne, javlja se ustima u 30 do 70 posto slučajeva, zajedno sa kožnim lezijama ili samostalno. Incidencija ove oralne bolesti je 0,1-2,2 posto stanovništva. Učestalost pojave bolesti u ustima, povećava njen kronicitet i sklonost recidiviranju. Bolest je to srednje i starije dobi, najčešće se javlja od 50. do 65. godine. Sporadično se javlja i u adolescenata. Opisani su slučajevi i kod djece. 


27.08.2019. 16:44 15.05.2001. 01:15 | Prof. dr. sc. Jasna Lipozenčić, dr. med. | KBC Zagreb

Atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis (AD) je upalna atopijska bolest kože u osoba s nasljednom sklonošću atopijskim bolestima (rinitis, konjunktivitis, astma, kolitis). Broj oboljelih od atopijskog dermatitisa u svim dobnim skupinama je u stalnom porastu, a njegovi mogući razlozi su: onečišćenje okoliša, povećana izloženost kućnoj prašini i konzervansima u hrani, smanjenje trajanja dojenja, psihološki stres i drugo.