Probiotičke bakterije in vitro mijenjaju ponašanje moždanih stanica

Prema rezultatima nove studije probiotičke bakterije stimuliraju trenutne i mjerljive promjene u funkciji moždanih stanica, što ukazuje na novu izravnu komunikaciju između crijeva i mozga.
Ova studija je još jedan jasan dokaz da zajednica crijevnih bakterija može izravno komunicirati s moždanim neuronima i mijenjati njihove aktivnosti.
Os crijeva i mozga, dvosmjerna komunikacijska mreža između crijevne mikrobiote i središnjeg živčanog sustava, privukla je značajnu pozornost znanstvene zajednice zbog svoje bitne uključenosti u normalne fiziološke funkcije i patogenezu bolesti.
Promjene u sastavu i funkcionalnosti crijevne mikrobiote, poznate kao disbioza, povezane su s nekoliko neuroloških bolesti, uključujući Alzheimerovu bolest, poremećaje iz autističnog spektra i depresiju.
U literaturi je već dobro poznato da zajednice crijevnih mikroba i njihovi metaboliti izravno utječu na os crijeva i mozga. Međutim, informacije o izravnoj komunikaciji i dvosmjernoj razmjeni informacija između bakterija i moždanih neurona nisu bile naširoko dostupne.
U ovoj studiji, znanstvenici su razvili model neurobakterijskog sučelja koristeći probiotičku bakteriju Lactiplantibacillus plantarum koja se prenosi hranom i kulture kortikalnih neurona štakora kako bi istražili kako živčane stanice reagiraju na prisutnost bakterija na morfološkoj, funkcionalnoj i transkripcijskoj razini.
Procjena fizičke interakcije između bakterija i živčanih stanica otkrila je da se bakterije prianjaju na površinu živčanih stanica bez ulaska u neuronsku citoplazmu.
Što se tiče funkcionalnog odgovora živčanih stanica nakon izlaganja bakterijama, studija je otkrila značajno povećanje kalcijeve signalizacije kada živčane stanice naiđu na bakterije. Ova povećana signalizacija ovisila je o koncentracijama bakterija i aktivnom metabolizmu.
Izvor:
Scientific Report