Levotiroksin povezan s gubitkom gustoće kostiju
Levotiroksin, drugi najčešće propisivani lijek među starijim odraslim osobama u SAD-u, mogao bi biti povezan s gubitkom koštane mase, ukazuju rezultati nove studije.
Hipotireozu karakterizira klinička slika manjka hormona štitnjače. Najčešći uzrok je bolest štitnjače (primarna), rijetko hipofize i hipotalamusa (sekundarna). Autoimuna bolest dominira. Od svih hipotireoza 95% čine primarne, a od njih 90% su autoimune.
Hipotireoza ovisno o stupnju težine može izazvati različit invaliditet, a u krajnjem slučaju miksedemsku komu i smrt. Neprepoznata i neliječena u novorođenčeta izaziva kretenizam. Češća je kod žena, a njena učestalost se povećava s dobi.
Primarna hipotireoza često se javlja kao posljedica Hashimotova tireoiditisa i udružena je s tvrdom gušom ili u kasnijem tijeku bolesti sa skvrčenom fibroznom štitnom žlijezdom. Drugi najčešči oblik je postterapijska hipotireoza, osobito nakon liječenja radioaktivnim jodom ili zbog operacije radi hipertireoze. Hipotireoza tijekom prekomjernog liječenja propiltiouracilom, metimazolom i jodidima obično se povlači s prestankom liječenja.
Većina bolesnika s ne-Hashimotovom gušom su eutireoidni ili imaju hipertireozu, no gušava hipotireoza može se javiti i kod endemske guše. Manjak joda smanjuje hormonogenezu u štitnjači, oslobađa se TSH, a štitnjača se povećava pod djelovanjem TSH te brzo utilizira jod pa nastaje guša. Ako je manjak joda vrlo izražen, bolesnik postaje hipotireoidan. Endemski kretenizam je najčešći uzrok kongenitalne hipotireoze u područjima s velikm deficitom joda i glavni uzrok duševne zaostalosti. Također rijetki nasljedni enzimski poremećaji mogu ometati sintezu hormona štitnjače i uzrokovati gušavu hipotireozu.
Sekundarna hipotireoza javlja se kod insuficijencije hipotalamo-hipofizne osovine zbog manjka lučenja TRH iz hipotalamusa ili zbog nelučenja TSH iz hipofize.
Simptomi i znakovi primarne hipotireoze su u početku teško prepoznatljivi. Lice je bezizražajno, glas promukao, govor je spor, javlja se zadebljanje i otok periorbitalnog tkiva, očni kapci su spušteni, nepodnošenje hladnoće je vrlo izraženo, kosa je rijetka, kruta i suha, a koža gruba, suha, ljuskava i zadebljana. Dobivanje na tjelesnoj težini je umjereno. Bolesnici su zaboravljivi te pokazuju i druge znakove intelektualnog popuštanja, uz postupnu promjenu ličnosti. Može se javiti psihoza ("miksedemsko ludilo"). Česta je karotenemija, osobito vidljiva na dlanovima i tabanima. Javlja se bradikardija, a srce može biti povećano. Također se može primjetiti pleuralni izljev ili ascites. Bolesnici obično pate od opstipacije (zatvor) koja može biti dugotrajna. Parestezije ruku i nogu su česte.
U žena s hipotireozom česte su menoragije za razliku od hipomenoreje u hipertireozi. Također je često prisutna i anemija.
Nadomjesno liječenje provodi se brojnim pripravcima hormona štitnjače (L-tiroksin, liotironin i dr.)
Zadnja izmjena: 30.04.2024.