Izloženost olovu u ranom životu povezana s bržim gubitkom pamćenja kod djece

Rezultati nove studije pokazuju da izloženost olovu tijekom trudnoće i ranog djetinjstva može ubrzati brzinu kojom djeca zaboravljaju informacije - ključni marker oštećenja pamćenja koji može imati implikacije na učenje i razvoj.
Studija je pokazala da je veća izloženost olovu u dobi od 4 do 6 godina značajno povezana s bržom stopom zaboravljanja - čak i pri niskim srednjim razinama olova u krvi (~1,7 µg/dL). Osim toga, starija djeca i ona čiji je IQ majke bio viši imala su veću vjerojatnost da će pokazati bolje pamćenje.
Ova studija pokazuje kako kemikalije iz okoliša mogu utjecati na brzinu formiranja pamćenja. Djeca s višim razinama olova u krvi brže su zaboravila podražaj iz testa od one s niskim razinama olova u krvi.
Smatra se, da čak i niska razina izloženosti olovu može potkopati ključne kognitivne funkcije kod male djece. Budući da su pamćenje i pažnja temelj akademskog i društvenog uspjeha, ovo istraživanje naglašava hitnu potrebu za kontinuiranim ulaganjem u napore za prevenciju izloženosti olovu.
Izvor:
Science Advances